Görlitz rozdaje Polakom pakiety powitalne

W tym niemieckim mieście, położonym tylko 170 km od Wrocławia, setki wyremontowanych mieszkań stoi pustych i czeka na wynajęcie. Mieszkać można już za 200-300 euro. To znacznie taniej niż we Wrocławiu. Władzom Görlitz tak bardzo zależy na wzroście liczby mieszkańców, że swój specjalny pakiet powitalny rozdają wszystkich zainteresowanym, w tym także Polakom

Görlitz rozdaje Polakom pakiety powitalne
Źródło zdjęć: © © Maridav - Fotolia.com

.

Tragedia migracyjna

Od końca lat 80-tych do 2010 roku wyjechało z Görlitz około 20 tys. ludzi, a liczba mieszkańców zmniejszyła się z 80 do 56 tysięcy. Ostatnimi laty władze miasta czynią ogromne wysiłki, aby zahamować upadek miasta. Nakładem setek mln euro wyremontowano tysiące mieszkań, tak w starych kamienicach jak poenerdowskich blokach. Dawny blask odzyskała również starówka.

Pakiet powitalny

Władze miasta, przedsiębiorstwa komunalne oraz kilka prywatnych firm złożyły się na pakiet pomocy finansowej, z którego może skorzystać każdy nowy mieszkaniec.

Najważniejsze składniki tego pakietu to:

- zwolnienie z czynszu przez pierwsze trzy miesiące pobytu,
- po upływie roku, zwrot na konto średniej, miesięcznej opłaty za energie elektryczną; ponadto prawo do korzystania z energooszczędnego pakietu,
- dwa noclegi dla dwóch osób w schronisku w czasie przeprowadzki,
- darmowy bilet na komunikację miejską przez pierwsze trzy miesiące pobytu,
- rok bezpłatnego utrzymania konta w banku,
- rok bezpłatnego ubezpieczenia mieszkania.

Do pakietu dołożyła się też miejscowa gazeta „Sächische Zeitung”, która funduje miesięczną prenumeratę. Natomiast browar Landskron dorzuca sześciopak piwa.

Akcja promocyjna zachęcająca do osiedlania się w Görlitz prowadzona jest od listopada 2012 roku. Ostatnio została przedłużona do końca 2015 roku.

Wszystko po polsku

O tym, że władzom miasta zależy także na przybyszach z Polski świadczy strona internetowa przedsiębiorstwa komunalnego WBG (www4.wbg-goerlitz.de), na której wiele istotnych informacji jest dostępnych także w języku polskim.

Na stronie WBG znajdziemy szczegółowy wykaz mieszkań, które aktualnie można wynająć. Wybór jest bardzo szeroki. Wszystkie lokale są wyremontowane i posiadają pełny węzeł sanitarny. Dodatkowe informacje można uzyskać także w języku polskim, dzwoniąc na wskazany numer telefonu lub wysyłając maila. Wyjaśnień udziela zatrudniona przez WBG Polka, Dorota Chuderska.

Warto zajrzeć także na stronę www.umziehen-nach-goerlitz.de, na które podane są szczegóły odnośnie Pakietu powitalnego. Ta strona również jest dostępna po polsku.

Problem z pracą

Po zjednoczeniu kraju tysiące Niemców wyjechało z Görlitz. Upadło wiele dotowanych przez państwo przedsiębiorstw i trudno było tam o pracę. Ponadto, w zachodnich landach, na tym samym stanowisku można było zarobić dużo więcej. Ta sytuacja, choć już nie w tak drastycznej postaci, utrzymuje się do dzisiaj. Wszystko zależy jednak od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia. Lekarz, pielęgniarka, doświadczony mechanik czy elektryk z pewnością znajdą zajęcie w swoim fachu. Dużo trudniej o stanowiska pracy niewymagające kwalifikacji, jak np. w magazynach czy w fabryce przy taśmie.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z unijnymi przepisami, mamy prawo przebywać w innym, unijnym kraju do 6 miesięcy w poszukiwania pracy. Po tym okresie możemy dostać wezwanie do urzędu celem złożenia wyjaśnień. Jeśli nie pokażemy umowy o pracę ani nie wykażemy się odpowiednimi zasobami na koncie bankowym, urząd może zażądać opuszczenia Niemiec, i to mimo ważnej umowy wynajmu mieszkania.

Alternatywnym rozwiązaniem może być podjęcie pracy po polskiej stronie granicy, w sąsiednim Zgorzelcu. Jednak wtedy możemy mieć problemy z dostępem do niemieckich świadczeń i zasiłków społecznych, w tym do zasiłku na dzieci – Kindergeld. A jest sie o co starać, bo chodzi o setki euro miesięcznie. W przypadku niektórych świadczeń wystarczy samo zameldowanie w Niemczech. Ale są też takie, gdzie warunkiem niezbędnym jest opłacanie składek ubezpieczeniowych w niemieckim ZUS-ie.

Zbigniew Greźlikowski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (102)