Trwa ładowanie...
d326prj
d326prj

Góra: kolejne projekty w ramach Inwestycji Polskich jeszcze w tym roku

Jeszcze w br. można się spodziewać finalizacji projektów o wartości powyżej miliarda zł w ramach programu Inwestycje Polskie - powiedział PAP prezes PIR S.A. Jerzy Góra. Finalizowane są m.in. inwestycje w elektrociepłownie i analizowane w górnictwie - m.in. w Nową KW.
Share
d326prj

"Można się spodziewać w najbliższym czasie, i to nie bardzo odległym, finalizacji projektów inwestycyjnych z kilku kluczowych sektorów polskiej gospodarki" - powiedział PAP Góra. "Jesteśmy na końcowym etapie szczegółowej analizy dużych projektów, w tym o wartości powyżej miliarda zł. Jednak nawet na tak zaawansowanym etapie prac inwestor może wycofać się z inwestycji. Ponieważ nie mamy na to wpływu, będę informował tylko o tych projektach, w przypadku których jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie zapadną decyzje o ich realizacji" - zastrzegł.

Do PIR spływają m.in. propozycje finansowania budowy nowych elektrociepłowni, ostatnio PIR i EDF podpisały umowę ws. inwestycji w Toruniu o wartości ponad pół miliarda złotych. "Jeżeli chodzi o sektor energetyczny, to liczba projektowanych w różnych miejscach Polski elektrociepłowni, elektrociepłowni połączonych ze spalarniami śmieci jest rzeczywiście większa niż w innych obszarach biznesu, ale to wynika z realnych potrzeb. Wiele elektrociepłowni jest w stanie technologicznym, który trudno dzisiaj zaakceptować" - powiedział prezes. Uzasadnił, że PIR szczególnie się nimi zajmują także ze względu na założenie wspierania rozwoju nowoczesnych technologii i instalacji przyjaznych środowisku, poprzez znaczną redukcję poziomów szkodliwych pyłów i gazów.

"Rzeczywiście potwierdzam: mamy kilka projektów, nad którymi pracujemy i niedługo wspólnie z inwestorami będziemy mogli informować zamknięciu finansowania dla tych inwestycji" - przyznał Góra.

d326prj

Pytany o inwestycje w górnictwie odparł, że gospodarka związana z węglem to istotna część polskiej gospodarki, która wymaga przekształceń. "Polska energetyka pozostanie oparta w znacznym stopniu na konwencjonalnych źródłach energii. Są przykłady rentownych kopalni prywatnych w Polsce. Na proces przekształceń krajowego sektora wydobywczego patrzymy z optymizmem i analizujemy możliwości inwestycyjne - również w Nową Kompanię Węglową S.A." - powiedział. Zastrzegł, że PIR mogą finansować tylko projekty efektywne ekonomicznie.

"Górnictwo było zawsze ważnym punktem odniesienia również w Polskich Inwestycjach Rozwojowych. Pracujemy nad wieloma projektami dotyczącymi różnych form działania w tym sektorze i niewątpliwie dopiero analiza efektywności ekonomicznej pokaże, a mamy projekty w których jesteśmy już po stosownych analizach, czy będziemy w stanie to realizować" - zaznaczył prezes.

"Analizujemy stosowną dokumentację (dot. Nowej KW), która jest podstawą podejmowania decyzji, natomiast jest mi trudno dzisiaj powiedzieć, jakie to będą decyzje i w jakim towarzystwie" - dodał. Jak jednak zaznaczył, myśli "o szerszym pakiecie" inwestycji, ponieważ górnictwo to nie tylko wydobycie węgla, ale także ogromny przemysł bezpośrednio powiązany z tym sektorem, który również wymaga modernizacji i nowych technologii.

"Jest sporo zawansowanych projektów, które wprowadzają do biznesu coś, na czym nam bardzo zależy - innowacyjność i oparte o wiedzę nowoczesne technologie" - powiedział Góra. Dodał, że chodzi także o finansowanie instalacji proekologicznych w procesach produkcji energii związanych na przykład z utylizacją opadów, zastosowaniem gazów koksowniczych czy wykorzystaniem miałów węglowych.

d326prj

Podziel się opinią

Share
d326prj
d326prj