Trwa ładowanie...
d4n2snh
15-10-2015 15:37

Górażdże ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie Duda Kruszywa i Duda Beton

Warszawa,15.10.2015 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) warunkowo zgodził się na przejęcie przez Górażdże Cement kontroli nad Duda Kruszywa oraz Duda Beton, podał Urząd.

Share
d4n2snh

"Górażdże Cement może przejąć kontrolę nad Duda Kruszywa oraz Duda Beton pod warunkiem wyłączenia z transakcji węzła betoniarskiego w Olszowej (woj. opolskie). Dzięki temu transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji" - czytamy w komunikacie.

Przeprowadzone przez UOKiK badanie wykazało, że w przypadku betonu towarowego rynkiem geograficznym jest obszar w promieniu 25 km od wytwórni. W takiej odległości działający na tym rynku przedsiębiorcy prowadzą większość sprzedaży. Jeżeli chodzi o kruszywa naturalne, Urząd wziął pod uwagę wpływ transakcji na konkurencję, zarówno uznając je za jeden rynek produktowy, jak i dokonując segmentacji na osobne rynki piasku oraz żwiru. Urząd ustalił również, że zasięg sprzedaży piasku wynosi od 100 do 120 km, żwiru od 180 do 190 km, a kruszyw naturalnych łącznie od 130 do 140 km od kopalni.

"Postępowanie wykazało, że na lokalnym rynku sprzedaży betonu zlokalizowanym w obszarze do 25 km od węzła Duda Beton w Olszowej (woj. opolskie) dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji. Obecnie uczestnicy koncentracji posiadają tam najwyższe udziały, które po koncentracji znacznie przekroczyłyby 40%, od których domniemywa się posiadanie pozycji dominującej" - podkreślono w komunikacie.

Wobec zastrzeżeń Urzędu do transakcji przejmująca spółka przedstawiła propozycję jej modyfikacji, tak aby nie doszło do naruszenia konkurencji. UOKiK przyjął tę propozycję i wydał warunkową zgodę na koncentrację. Zgodnie z wydaną decyzją, z transakcji wyłączone muszą zostać wszelkie składniki majątkowe i niemajątkowe składające się na węzeł betoniarski Duda Beton w Olszowej. Dotyczy to w szczególności umów z pracownikami, praw do nieruchomości, dokumentacji księgowej, technicznej, handlowej i prawnopracowniczej, lokalnej bazy klientów, zezwoleń środowiskowych i wodnoprawnych, umów cywilnoprawnych o świadczenie usług dla węzła oraz zawartych lokalnie z odbiorcami betonu, a także środków trwałych i urządzeń.

d4n2snh

Górażdże Cement należy do grupy HeidelbergCement, obecnej w ponad 40 krajach, posiadającej siedzibę w Niemczech. W Polsce jej działalność skupia się na produkcji i sprzedaży cementu, kruszyw oraz betonu towarowego. Duda Beton oraz Duda Kruszywa będą zajmowały się produkcją i sprzedażą kruszyw oraz betonu towarowego. Transakcja ma polegać na nabyciu przez Górażdże Cement 100% udziałów w kapitale zakładowym przejmowanych spółek.

(ISBnews)

d4n2snh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n2snh