Trwa ładowanie...
d34qt37

GPW oczekuje pierwszych debiutów z Białorusi już w tym roku

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oczekuje debiutów pierwszych spółek z Białorusi na GPW już w tym roku, wynika z wypowiedzi prezes Małgorzaty Zaleskiej. 

Share
d34qt37

"Chcemy rozwijać obecność w regionie. Popisaliśmy porozumienia z partnerami na Białorusi i spodziewamy się pierwszych efektów w tym roku na warszawskim parkiecie" - powiedziała Zaleska podczas spotkania z dziennikarzami.

W rozmowie z ISBnews dodała, że chodzi o "duże, atrakcyjne" spółki z Białorusi i obecnie trwa proces przygotowywania prospektów i wymiana doświadczeń. Według jej słów, obok państwowych firm z Białorusi na GPW potencjalnie mogą trafić także prywatne, w tym z sektora IT.

Zapowiedziała, że GPW powinna być ważnym miejscem wspierania strategii odpowiedzialnego rozwoju i programu Mieszkanie+.

d34qt37

"Warszawski parkiet powinien miejscem pozyskiwania kapitału na finansowanie strategii i tego programu" - stwierdziła prezes.

Podtrzymała, że oczekuje że ustawa o REIT stworzy instrument długoterminowego inwestowania dla polskich inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, a także pozwoli na mniejsze uzależnienie polskiego rynku nieruchomości od kapitału zagranicznego.

Zapowiedziała ponadto, że z końcem czerwca GPW przejmie administrowanie stawkami referencyjnymi, co wzmocni bezpieczeństwo systemu, szczególnie bankowego.

Prezes GPW wspomniała także oczekiwane oszczędności kosztów rzędu 10 mln zł dzięki integracji siedzib spółek z Grupy GPW w budynku na ul. Książęcej. Według jej słów, integracja powinna przebiegać dalej i przybrać charakter "funkcjonalny".

d34qt37

Wiceprezes Paweł Dziekoński wskazał, że capex w tym roku będzie kształtował się w okolicach 40 mln zł.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d34qt37

Podziel się opinią

Share
d34qt37
d34qt37