GPW od 23 września rozpocznie publikację indeksu WIG 30
Giełda Papierów Wartościowych od 23 września rozpocznie publikację nowych indeksów - poinformował prezes giełdy Adam Maciejewski. WIG 30 ma obejmować 30 największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskim parkiecie, a WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym.
06.08.2013 | aktual.: 06.08.2013 12:52
- Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje krajowe i międzynarodowe (...) uzgodniliśmy kompleksowy harmonogram, którego celem jest przeprowadzenie zmian w bezpieczny i transparentny sposób tak, aby cały rynek był do nich odpowiednio przygotowany - zapewniał podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciejewski.
Tłumaczył, że indeks WIG 30 będzie indeksem cenowym, czyli przy jego obliczaniu będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji. - W skład tego indeksu ma wchodzić nie więcej niż siedem spółek z jednej branży, a udział jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu będzie ograniczany do 10 proc. - wskazał Maciejewski.
Z kolei indeks WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym, co oznacza, że przy jego obliczaniu będą uwzględniane nie tylko ceny zawartych transakcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru.
Jak mówił prezes giełdy, WIG 30 ma m.in. pełniej odzwierciedlać obecną wielkość rynku i liczbę notowanych spółek, lepiej odwzorowywać strukturę sektorową spółek notowanych na GPW, a także realniej odzwierciedlać strukturę polskiej gospodarki. Stwierdził też, że dzięki WIG 30 możliwe jest pojawienie się na warszawskiej giełdzie największych spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które zainteresowane są obecnością w głównym indeksie.
Skład nowego indeksu giełda ma podać w najbliższy czwartek. Jak mówił Maciejewski, na razie rozważanych jest 15 spółek, spośród których zostanie wybranych 10, które dołączą do obecnej dwudziestki największych spółek notowanych na GPW. Wśród potencjalnych kandydatów znaleźli się: Alior Bank, Cyfrowy Polsat, GPW, TVN, ENEA, CCC, Azoty Tarnów, LPP czy Netia.
Wprowadzenie pod koniec września nowych indeksów nie oznacza, że indeks WIG 20 zniknie z dnia na dzień. - Harmonogram zmian przewiduje bowiem, iż indeks WIG 20 będzie publikowany do 31 grudnia 2015 r. - zaznaczył prezes GPW.
Dodał, że konsekwencją wprowadzenia indeksu WIG 30 będą zmiany w indeksach średnich i małych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Od marca 2014 r. na GPW ma ruszyć publikacja indeksów WIG 50 oraz WIG 100, które mają zastąpić dotychczasowe indeksy: mWIG40 oraz sWIG80. Zakończenie publikacji indeksu sWIG80 planowane jest na koniec marca przyszłego roku, a indeksu mWIG40 z końcem 2015 r.
Podczas konferencji poinformowano też, że giełda podjęła decyzję o zmianie wysokości mnożnika dla instrumentów pochodnych. Nowy mnożnik w kontraktach terminowych na WIG20, czyli parametr określający wartość jednego punktu indeksowego, zostanie zwiększony z 10 do 20 zł. Wprowadzenie do obrotu kontraktów z nowym mnożnikiem planowane jest we wrześniu br.
- Proponowane rozwiązania mają prowadzić do wzrostu atrakcyjności naszych instrumentów dla inwestorów oraz do wzrostu płynności, a przez to do podniesienia bezpieczeństwa inwestowania i obniżenia kosztów transakcyjnych - stwierdził prezes GPW.
Zaznaczył, ze opłaty operacyjne, jakie giełda będzie pobierać od zawartych transakcji nowymi kontraktami, będą takie jak obecnie.