Trwa ładowanie...
d4l976x
d4l976x

GPW zdecydowała o utrzymaniu progu Listy Alertów na poziomie 50 groszy

Warszawa, 03.11.2014 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych (GPW) zdecydowała, że kwalifikacji do segmentu Lista Alertów nadal będą podlegać wyłącznie spółki, których średni kurs za ostatnie trzy miesiące był niższy niż 50 groszy, poinformował prezes giełdy Paweł Tamborski.
Share
d4l976x

?Decyzja o utrzymaniu dotychczasowego progu groszowości została podjęta po analizie sytuacji rynkowej, z której wynika, że zaostrzenie kryteriów kwalifikacji - poprzez włączenie do Listy Alertów akcji spółek o jednostkowej średniej wycenie rynkowej pomiędzy 0,50 zł a 0,99 zł - byłoby zbyt rygorystyczne w kontekście celów, którym służy ta regulacja" - powiedział Tamborski, cytowany w komunikacie.

Tym samym odstąpiono od podwyższenia wartości granicznej decydującej o kwalifikacji akcji do Listy Alertów, która na koniec grudnia 2014 r. miała wynieść 1 zł, podano również.

?Zarząd giełdy podtrzymuje zamiar eliminowania zjawiska groszowości, dlatego utrzymuje katalog działań dyscyplinujących oraz sankcje wobec spółek zakwalifikowanych do Listy Alertów. Zgodnie z obowiązującą uchwałą bez zmian pozostają konsekwencje zakwalifikowania akcji emitenta do Listy Alertów: wykluczenie akcji emitenta z portfela indeksów, przeniesienie ich do notowań w systemie jednolitym, specjalne oznaczenie emitenta w serwisach informacyjnych giełdy oraz usunięcie akcji z listy papierów, które mogą być przedmiotem krótkiej sprzedaży" - czytamy dalej.

d4l976x

Od 2015 r. spółki z Listy Alertów będą ponosić dodatkowe opłaty kwartalne w wysokości 10 proc. opłaty rocznej. W przypadku utrzymywania się przesłanki będącej podstawą kwalifikacji do Listy Alertów Zarząd Giełdy będzie zawieszać, a następnie wykluczać akcje danego emitenta z obrotu giełdowego.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowej i Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych.

(ISBnews)

d4l976x

Podziel się opinią

Share
d4l976x
d4l976x