Grad: akcjami GPW zainteresowane m.in. giełdy w Londynie i Nowym Jorku
Zakupem akcji Giełdy Papierów Wartościowych
(GPW) w Warszawie zainteresowane są m.in. giełdy w Nowym Jorku i
Londynie - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.
09.01.2009 | aktual.: 09.01.2009 09:50
_ Jest duże zainteresowanie dwóch giełd europejskich, jak londyńskiej, OMX, EURONEXT, giełdy niemieckiej. Jest duże zainteresowanie inwestorów finansowych, którzy chcą wspólnie z inwestorami strategicznymi tworzyć konsorcja i składać oferty w ramach konsorcjów _ - powiedział Grad w piątek w Radiu PIN.
Dopytywany, jakie jeszcze podmioty są zainteresowane akcjami GPW, Grad powiedział: "nowojorska".
_ Prowadziliśmy analizy przez cały 2008 rok; wielu inwestorów do nas się zwracało ze swoimi ofertami i wyrażało swoje zainteresowanie _ - mówił minister skarbu.
_ Nasi doradcy i po stronie giełdy, i po stronie MSP prowadzą rozmowy, sama giełda również jest w tej sprawie bardzo aktywna. W związku z tym mamy bardzo dobre rozpoznanie i wybierzemy rozwiązanie najlepsze dla giełdy, najlepsze dla Skarbu Państwa - właśnie z takim głównym przesłaniem, aby warszawska giełda miała precyzyjny, jasny plan rozwoju w tej części Europy _ - zaznaczył.
Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji Giełdy Papierów Wartościowych - wynika z uaktualnionej strategii prywatyzacji GPW.
"Zgodnie z przyjętymi założeniami wiodący inwestorzy branżowi zostaną zaproszeni do złożenia oferty na 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym. Wybrany inwestor branżowy zostanie zobowiązany do realizacji strategii, której celem będzie umocnienie i rozwój GPW jako wiodącego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano w komunikacie na stronie internetowej MSP.
MSP zastrzega możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji GPW. MSP zastrzega sobie również możliwość sprzedaży do 22,82 proc. akcji członkom giełdy (lokalnym i zdalnym), którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na od 0,5 do 10 proc. akcji przez jeden podmiot.
W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. + 1 akcja. Zakończenie prywatyzacji jest zakładane w perspektywie 2-3 lat.
"Rozpoczęcie realizacji transakcji jest uzależnione od daty rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny wniosku prezydenta dotyczącego nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi" - napisano w komunikacie MSP.