Grad: prywatyzacja Tarnowa, Kędzierzyna i Ciechu przed Anwilem
Zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada do
prywatyzacji zakładów chemicznych w Tarnowie i Kędzierzynie oraz
Ciechu dojdzie, zanim Orlen sprzeda Anwil Włocławek, o którego
zakup chce ubiegać się konsorcjum tych trzech firm.
_ Patrząc na zaawansowanie prac, wcześniej znajdziemy inwestora dla Tarnowa, Kędzierzyna i Ciechu, niż zakończy się prywatyzacja Anwilu _ - powiedział w środę Grad podczas konferencji prasowej we Włocławku.
Podkreślił, że inwestor, który przejmie Tarnów, Kędzierzyn i Ciech, może także zechcieć kupić Anwil. Wówczas - według ministra - powstałaby "silna grupa chemiczna, która obroni się w Europie i na świecie".
_ Nie mogę wykluczyć sytuacji, a jest to bardzo prawdopodobne, że w takim przypadku Anwil stanie się osią integracji dla sektora chemicznego i PCW. Jest to zdrowa silna spółka _ - ocenił Grad.
Minister wskazał, że polskiemu przemysłowi chemicznemu są potrzebni prywatni inwestorzy, gdyż w ostatnich latach zakłady przeżywały olbrzymie kłopoty, ocierając się o bankructwo.
_ Celem resortu Skarbu Państwa jest sprywatyzowanie zakładów w Tarnowie i Kędzierzynie oraz Ciechu, bo w tych firmach ma funkcje władcze w ramach nadzoru właścicielskiego. Anwil jest natomiast spółką zależną Orlenu, który przyjął strategię m.in. wyjścia z inwestycji w chemię _ - zaznaczył Grad.
Minister odniósł się też do zarzutów m.in. związkowców Anwilu, że ich firma znajdzie się w trudnej sytuacji w przypadku sprzedaży jej konsorcjum trzech firm.
_ To nie jest żaden zamach, próba kupowania firmy dużej przez małą. To jest normalna gra rynkowa. Jeżeli Orlen zdecyduje się realizować swoją strategię, będzie szukał inwestora, a to konsorcjum wystartuje w tym postępowaniu i zostanie poddane normalnym rygorom _ - zapewnił Grad.
_ Tu nikt nikomu nie będzie sprzedawał za niską cenę czy kazał sprzedawać tej czy innej firmie _ - dodał.
Strategia PKN Orlen zakłada wyjście płockiego koncernu z Anwilu. Zainteresowanie przejęciem tej grupy wyraża konsorcjum Ciechu i Zakładów Azotowych z Tarnowa i Kędzierzyna.
Potencjalni nabywcy zawiązali już spółkę, która ma przeprowadzić transakcję. Ciech ma w niej 50 proc. udziałów, a pozostałe spółki po 25 proc.
Anwil jest jednym z największych producentów nawozów azotowych w kraju, produkuje saletrę amonową i saletrzak; jest jedynym w Polsce producentem suspensyjnego polichlorku winylu.
Grupa chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego. Głównymi produktami Grupy są m.in. soda kalcynowa, nawozy fosforowe, środki ochrony roślin oraz inne produkty chemiczne, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, budownictwie i rolnictwie.
Minister Grad w środę spotkał się z zarządem Orlenu i Anwilu, a także z przedstawicielami pracowników włocławskich zakładów azotowych.