Grant Thornton: Już 40% firm ma problem z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry
Warszawa, 12.10.2016 (ISBnews) - Obecnie już 40% firm deklaruje, że ma problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników i ocenia ten problem jako "dużą" bądź "bardzo dużą" barierę w rozwoju, wynika z badania Grant Thornton. Jest to najwyższy odsetek przynajmniej od 2009 r., odkąd prowadzone jest badanie.
12.10.2016 | aktual.: 12.10.2016 10:08
"Od wybuchu globalnego kryzysu, czyli od początku 2009 r. do teraz, PKB Polski wzrósł realnie - po uwzględnieniu inflacji - o 21%. Polskie firmy, rękami i umysłami swoich pracowników, wytwarzają więc aż o jedną piątą towarów i usług więcej niż zaledwie kilka lat temu. To ogromny skok rozwojowy. Wydajność pracy w Polsce rosła w tym czasie znacznie wolniej, a to oznacza, że firmy nie miały wyboru - jeśli chciały nadążyć z realizacją napływających zamówień, musiały zatrudniać nowych pracowników. Wydaje się, że powoli dochodzą jednak do ściany. Nawet jeśli potrzebują dodatkowych rąk do pracy, coraz częściej nie mogą znaleźć na rynku pracowników, którzy mogliby wykonywać dany rodzaj pracy" - powiedziała dyrektor zarządzający, partner Departament Outsourcingu Rachunkowości, Płac i Kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
Kwestię braku kadr w Polsce wyraźnie widać też na tle międzynarodowym. Polska jest obecnie w Unii Europejskiej jednym z krajów, w których firmom najtrudniej pozyskać pracownika, podkreśla Grant Thornton.
"Dla pracodawców przekaz jest jasny: nie spodziewajcie się, że problemy ze znalezieniem rąk do pracy będą istotnie słabnąć. Dopóki system kształcenia w Polsce nie zostanie poddany gruntownej reformie, firmy powinny się przyzwyczaić do tego, że niektóre stanowiska będzie im ciężko obsadzić. A to oznacza, że firmy powinny rozważyć wprowadzanie własnych projektów doszkalających dla kandydatów do pracy" - wskazano w materiale.
(ISBews)