Trwa ładowanie...

Grawerowane karafki i kieliszki do whiskey. Komunijne prezenty dla księży to niemały wydatek

Wybór i kupno prezentu komunijnego dla dziecka to zwykle wyzwanie, a trzeba jeszcze: kupić strój, zaplanować przyjęcie dla gości, które coraz częściej organizowane jest w restauracjach w wynajętych salach. Jakby tego było mało, popularność zyskuje nowa, świecka tradycja kupowania prezentu dla księdza czy katechetki.

Share
Grawerowane karafki i kieliszki do whiskey. Komunijne prezenty dla księży to niemały wydatek
Źródło: Arkadiusz Ziolek/ East News, Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.
d4i7ycn

O prezentach na komunię co roku mówi się dużo. Polacy wydadzą na nie średnio około 660 zł. Wśród najpopularniejszych upominków poza religijnymi pamiątkami królują rowery, tablety i zegarki.

Rachunek za organizację komunii, to nie jedyne zmartwienie rodziców. Oprócz prezentu dla dziecka coraz bardziej popularne staje obdarowywanie księży, siostry zakonne czy katechetów przygotowujących do sakramentu.

d4i7ycn

Prezenty dla księży i katechetek budzą skrajne emocje wśród rodziców. Po pierwsze trzeba mieć pomysł, po drugie - fundusze a po trzecie czas, by prezent wyszukać i kupić. Swoimi doświadczeniami i opiniami możecie podzielić się z nami przez dziejesie.wp.pl.

Świecka tradycja zyskuje na sile. Trend już jakiś czas temu wyczuli handlowcy. Sklepy internetowe tuż przez okresem komunijnym prócz działów z prezentami dla dzieci tworzą specjalne zakładki oferującymi prezent dla księdza na komunię.

Wśród propozycji: zestaw szklanek do whisky i grawerowanej karafki, eleganckie, markowe pióro bądź długopis z dedykacją, czy srebrny obraz świętej rodziny. Koszt? Od 190 zł w górę.

eprezenty.pl
Źródło: eprezenty.pl, Fot: eprezenty.pl

Mimo że nikt nie zobowiązuje do obdarowywania duchownych, to bywa, że w danej szkole czy parafii społeczne oczekiwanie jest tak silne, że rodzice mają poczucie, iż nie wypada się wyłamać ze składki. Czasem są to symboliczne kwiaty i czekoladki, innym razem bardziej osobiste prezenty, jak biżuteria czy perfumy.

d4i7ycn

Z kolei na popularnej platformie zakupowej można znaleźć również robione na zamówienie medale z podziękowaniem dla księdza sprzedawane wraz z eleganckim etui. Koszt nieco mniejszy bowiem rzędu 20-30 zł.

Tech-Graf/Allegro
Źródło: Tech-Graf/Allegro, Fot: Tech-Graf/Allegro

Poza świeckimi prezentami rodzice zrzucają się również na dewocjonalia albo "akcesoria" związane z kapłaństwem. Bywa, że jest to symboliczny różaniec, obraz, czy krzyż, ale również zdobione patery, złote kielichy mszalne, liturgiczny komplet podróżny do odprawiania mszy, czy ornaty. Czasem taki prezent łączy się z ofiarą na kościół przekazywaną na okazję organizowanego sakramentu komunii.

Zobacz także: Zegarki, rowery i walkmany. Czar komunii minionych dekad:

Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki komunijne organizacja tej uroczystości jest sporym wydatkiem dla rodziny. Jak dużym często zależy od "fantazji", czy rozmachu samych rodziców, którzy prześcigają się w pomysłach dotyczących oprawy i prezentów.

d4i7ycn

Średni koszt oszacowany w badaniu Provident Polska to około tysiąc złotych. – Zwykle na organizację przyjęcia, prezenty i wszystko, co jest z tym związane, wydamy średnio około 1150 zł. Jest to kwota zaledwie o 45 zł wyższa niż w ubiegłym roku – wyjaśnia Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego Provident Polska pytana przez informacyjną agencję prasową Newseria Biznes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i7ycn

Podziel się opinią

Share
d4i7ycn
d4i7ycn