Grecja ciąży rynkom; PLN powinien się konsolidować w przedziale 4,15-4,20/EUR (opis)
06.02. Warszawa (PAP) - Sytuacja w Grecji i brak porozumienia co do uruchomienia drugiego pakietu pomocowego dla tego kraju ciążą rynkom. Złoty po ostatniej dynamicznej aprecjacji...
06.02. Warszawa (PAP) - Sytuacja w Grecji i brak porozumienia co do uruchomienia drugiego pakietu pomocowego dla tego kraju ciążą rynkom. Złoty po ostatniej dynamicznej aprecjacji powinien ustabilizować się w przedziale 4,15-4,20 za euro. Pomimo zwiększonej zmienności kwotowań polskiej waluty, zdaniem dilerów, nawet ogłoszenie przez Greków niewypłacalności, może być już w jakiejś części zdyskontowane przez inwestorów.
"Otwarcie rynku mieliśmy dzisiaj na mocnych poziomach, jednak w ciągu dnia - przy istotnej zmienności - złoty tracił. Po ostatnich silnych ruchach umacniających widać, że złoty potrzebuje obecnie konsolidacji. Spodziewam się, że w najbliższych dniach będzie kwotowany na poziomie 4,15-4,20 za euro" - powiedział PAP Marcin Turkiewicz, diler walutowy z BRE Banku.
Jego zdaniem istotne dla wyceny złotego jest obecnie zachowanie giełd i rynku długu.
"Patrzymy na to, co się dzieje na obligacjach i na giełdach" - podkreśla diler.
"Jest też cały czas temat Grecji, czy zbankrutuje, czy uda się dojść do porozumienia. Niepowodzenie w rozmowach może wywołać krótkoterminowy szok, ale fundamentalnie nie spodziewam się większego wpływu, od dwóch lat wiadomo jak jest sytuacja w tym kraju i wydaje się, że przez największych graczy rynkowych może być ona już w jakiś sposób zdyskontowana" - dodaje Turkiewicz.
Rzecznik komisarza UE ds. walutowych Olli Rehna, Amadeu Altafaj Tardio, poinformował w poniedziałek, że przekroczone zostały już wszystkie terminy wyznaczone na porozumienie ws. realizacji drugiego programu pomocy dla Grecji. Zapewnił jednocześnie, że UE nie pracuje nad scenariuszem wyjścia tego kraju ze strefy euro.
W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślili, że uzależniają odblokowanie kolejnej transzy pomocy dla Aten od jak najszybszego porozumienia koalicji rządowej w Grecji w sprawie planu oszczędności.
W niedzielę politycy greckiej koalicji odłożyli na poniedziałek rozmowy w kwestii cięć budżetowych, których domaga się od Aten tzw. trojka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).
NA DŁUGIM KOŃCU KRZYWEJ MOŻLIWA KOREKTA
Poniedziałkowa sesja na rynku długu, pomimo zwiększonej zmienności rano, upłynęła spokojnie, w najbliższym czasie można się spodziewać korekty na długim końcu krzywej.
"Największą zmienność obserwowaliśmy dzisiaj na złotym, ale także na długu, na otwarciu sesji mieliśmy do czynienia z większą zmiennością cen obligacji. Była realizacja zysków przez część uczestników rynku" - powiedział PAP Henryk Sułek, szef dilerów SPW z Banku Millennium.
"Poza porannym poruszeniem dzień był spokojny, bez większej chęci do zawierania transakcji przez inwestorów" - dodał.
"Póki co wydaje się, że długi koniec może ulegać korektom, widać, że ceny są na wysokich poziomach, jednak w dłuższym okresie nadal spodziewam się umacniania rynku" - podkreśla Sułek.
poniedz. poniedz. piątek 16.05 9.30 16.20
EUR/PLN 4,1706 4,1587 4,1687 USD/PLN 3,1886 3,1752 3,1775 EUR/USD 1,3072 1,3091 1,3117
OK0114 4,66 4,67 4,65 PS1016 5,03 5,01 5,01 DS1021 5,56 5,55 5,55 (PAP)
bg/ ana/