Trwa ładowanie...
praca
28-04-2006 11:15

Grecja otwiera rynki pracy dla Polaków

Od 1 maja Grecja otworzy swój rynek pracy
dla Polaków i innych obywateli nowych unijnych państw Europy
Środkowo-Wschodniej - poinformowały greckie
źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Grecja otwiera rynki pracy dla PolakówŹródło: WP.PL
d3usn2v
d3usn2v

Od 1 maja Grecja otworzy swój rynek pracy dla Polaków i innych obywateli nowych unijnych państw Europy Środkowo-Wschodniej, Luksemburg zdecydował natomiast o utrzymaniu ograniczeń.

Nie będzie żadnych restrykcji w dostępie do rynku pracy - poinformowały greckie źródła dyplomatyczne.

Obok Grecji, także Luksemburg zwlekał z poinformowaniem, czy zniesie restrykcje od 1 maja obecnego roku, kiedy mija pierwszy, przewidziany w traktacie akcesyjnym dwuletni okres przejściowy.

"W związku z trudną sytuacją na krajowym rynku pracy, zdecydowaliśmy utrzymać ograniczenia nałożone 1 maja 2004 roku" - czytamy w oficjalnym komunikacie rządowym opublikowanym w czwartek wieczorem.

Jednocześnie jednak Luksemburg zdecydował o wprowadzeniu od maja ułatwień w przyznawaniu pozwoleń na pracę dla obywateli ośmiu państw, które 1 maja 2004 weszły do Unii. A w takich sektorach jak rolnictwo, uprawa winorośli, hotelarstwo i usługi restauracyjne pozwolenia o pracę będą wydawane "od ręki" - przekonuje rząd.

d3usn2v

W innych sektorach procedury przyznawania pozwoleń Polakom czy Słowakom będą ułatwione "w zależności od sytuacji na rynku".

Ponadto, rząd w Luksemburgu zapowiada, że najpóźniej za rok zbada sytuację na rynku pracy i wprowadzi ewentualne zmiany.

Obecnie Polacy i pozostali obywatele krajów Europy Środkowowschodniej, które 1 maja 2004 roku weszły do Unii, mogą bez ograniczeń podejmować pracę w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji. Kraje te po rozszerzeniu Unii nie wprowadziły okresów przejściowych.

Rządy Finlandii, Hiszpanii i Portugalii już ogłosiły zamiar otwarcia swoich rynków pracy od 1 maja. Niemcy i Austria zapowiedziały kategorycznie, że tego nie zrobią i przedłużą okresy przejściowe o kolejne trzy lata.

d3usn2v

Pozostałe stare kraje Unii też planują nie otwierać w pełni swoich rynków pracy dla przybyszów ze wschodniej Unii, ale chcą jednocześnie znosić ograniczenia w sektorach, gdzie brakuje rąk do pracy.

Wszystkie kraje UE muszą do 30 kwietnia poinformować Komisję Europejską, czy decydują się na zniesienie restrykcji od 1 maja obecnego roku, kiedy mija pierwszy, przewidziany w traktacie akcesyjnym dwuletni okres przejściowy.

d3usn2v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3usn2v