Trwa ładowanie...
Noble Securities
cpi

Grecy jeszcze poczekają na decyzję

Rozczarowanie brakiem rozstrzygnięć podczas spotkania Eurogrupy nie trwało długo, co wskazuje, że wielu inwestorów spodziewało się takiego rezultatu. Jednak warszawska giełda poddała się w środę słabości, podczas gdy kurs EUR/USD coraz śmielej mierzy się z ważnymi poziomami oporu.

Share
Grecy jeszcze poczekają na decyzję
Źródło: Noble Securities
d4kejyk

W nocy potwierdziły się wczorajsze pesymistyczne spekulacje, że spotkanie Eurogrupy nie przyniesie decyzji w sprawie środków dla Grecji. Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Jean-Claude Juncker na konferencji stwierdził, że kolejne odroczenie spowodowane jest wyłącznie technicznymi kwestiami i nie ma zasadniczego sporu między stroną unijną a MFW.

Inne wnioski płyną z doniesień Reutersa, który dotarł do dokumentu dystrybuowanego na wczorajszym spotkaniu, a mówiącego dosadnie, że spadek relacji długu do PKB poniżej 120 proc. w 2020 r. jest praktycznie niemożliwy bez nadzwyczajnych działań. Przez te działanie rozumiane jest albo wydłużenie terminu do 2022 r., albo umorzenie części greckiego długu, co w dokumencie zostało bezpośrednio stwierdzone. Na pierwsze nie zgadza się MFW, a na drugie Unia na czele z Niemcami. Rozważane są różne pośrednie warianty kompromisowe, o których wspominał Wolfgang Schaeuble, które m.in. uwzględniają redukcję odsetek od istniejącego greckiego zadłużenia czy też udzielenie Grecji 10 mld euro pożyczki przez EFSF na wykup długu w najbliższym czasie.

d4kejyk

Faktem jest, że wtorkowe spotkanie tylko potwierdziło istniejące różnice i raczej nie przybliżyło przekazania środków finansowych Grecji. Premier Samaras zresztą wykazuje wyraźne zniecierpliwienie i podkreśla, że strona grecka zrobiła wszystko co od niej wymagano, a zwłoka zagraża stabilności strefy euro. Są to argumenty, które były używane także w przeszłości i zapewne mają na celu wywarcie dodatkowej presji na MFW i unijnych ministrów.

Za oceanem wciąż dużą zmienność wykazuje liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, która w poprzednim tygodniu wyniosła 410 tys. (400 tys. prog). Optymizm płynie natomiast z odczytu indeksu PMI dla przemysłu, który ukształtował się na poziomie 52,4 pkt (50,9 pkt prog).

Fiasko rozmów w Europie spowodowało gwałtowne cofnięcie do 1,2736 USD, lecz nie przerodziło się ono w zanegowanie tendencji wzrostowej i rynek dość szybko powrócił do 1,28 USD, po czym przetestował opór 1,2835 USD. Celem pozostaje utrzymanie się powyżej 1,28 USD i przełamanie wspomnianego oporu oraz linii trendu spadkowego, przebiegającej nieznacznie wyżej. Jeśli to zostanie osiągnięte, pojawi się spora szansa na wybicie powyżej 1,29 USD w tym tygodniu. Jednakże, w obecnych warunkach ewentualna ponowna korekta do 1,2750 USD może się tym razem skończyć trwałym odwróceniem krótkoterminowej tendencji wzrostowej.

W ostatnim czasie warszawski parkiet pozytywnie wyróżniał się na tle innych rynków, lecz środowa sesja przynosi zmianę tego stanu rzeczy. Indeksy w Warszawie należą do najsilniej zniżkujących w Europie, mimo stosunkowo niewielkiej skali przeceny. Kluczowym zadaniem w bieżącym tygodniu jest utrzymanie 2350 pkt w przypadku WIG20. Spadek poniżej tego poziomu oznaczałby w scenariuszu bazowym kontynuację szerokiej na 100 pkt konsolidacji. Lepiej wypadają zachodnie parkiety, gdzie S&P 500 neutralnie rozpoczął sesję i wciąż prawdopodobny jest wzrost do 1405 pkt. Nie można jednak wykluczyć cofnięcia do 1365-1370 pkt, co wpisywałoby się w budowę prawego ramienia formacji odwróconej głowy z ramionami. Siłą rzeczy, silniejsze cofnięcie negowałoby tę potencjalną formację i zwiększało prawdopodobieństwo przebicia 1350 pkt w kierunku 1320 pkt.
KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Sebastian Trojanowski,
Doradca inwestycyjny Noble Securities

d4kejyk

Podziel się opinią

Share
d4kejyk
d4kejyk