Trwa ładowanie...
d1o2uku

Grupa Azoty chce ukończyć raport nt. opłacalności zgazowania węgla w tym roku

Warszawa, 14.10.2015 (ISBnews) - Grupa Azoty zamierza ukończyć raport nt. opłacalności budowy pierwszego w Unii Europejskiej zakładu gazyfikacji węgla w Kędzierzynie-Koźlu do końca roku, wynika z komunikatu Ministerstwa Skarbu Państwa. Koszt tej inwestycji to ok. 2,4 mld zł.

Share
d1o2uku

"Grupa Azoty zamierza zbudować pierwszy w Unii Europejskiej zakład gazyfikacji węgla w Kędzierzynie-Koźlu. Koszt inwestycji to ok. 2,4 mld zł. Spółka przeprowadziła już studium wykonalności, które wskazuje na opłacalność projektu. Pełny raport będzie gotowy do końca 2015 r. Nowy zakład w Kędzierzynie-Koźlu mógłby zużywać rocznie do 1 mln ton węgla kamiennego z lokalnych kopalń, a następnie przetwarzać go na gaz syntezowy i amoniak. Produkty te stosowane byłby przez grupę. Inwestycja pozwoliłaby również na ograniczenie ryzyka i kosztów związanych z importem gazu z zagranicy" - czytamy w komunikacie resortu.

Grupa Azoty i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie podpisały dziś porozumienie dotyczące współpracy przy opracowaniu i wdrożeniu technologii zgazowania węgla.

"Nowe technologie alternatywnego wykorzystania węgla do produkcji przemysłowej są szansą na zwiększenie zużycia tego surowca nawet do 15 mln ton węgla rocznie. Nasze górnictwo, dzięki skutecznej restrukturyzacji oraz projektom inwestycyjnym, jak ten realizowany w Grupie Azoty, ma olbrzymie szanse wejść na trwałą ścieżkę stabilnego rozwoju. Przyczyni się tez do unowocześniania polskiej gospodarki i bezpiecznej reindustrializacji kraju" - powiedział minister skarbu Andrzej Czerwiński, w którego obecności podpisano porozumienie, cytowany w komunikacie.

AGH oraz Grupa Azoty będą rozwijały czyste technologie węglowe i wdrażały je w skali przemysłowej w Polsce. Wspólnie projekty będą dotyczyły między innymi badania, doboru i przygotowania węgla do zgazowania, wykorzystania go w procesach chemicznych do produkcji wodoru, opracowania technologii wykorzystania żużli i popiołów otrzymanych w procesie zgazowania węgla czy warunków procesowych, energetycznych i emisyjnych zgodnych z wymogami Unii Europejskiej, podano również.

d1o2uku

Grupa Azoty jest jedną z największych firm w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W skład grupy wchodzą m.in. takie podmioty jak: Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

(ISBnews)

d1o2uku

Podziel się opinią

Share
d1o2uku
d1o2uku