Trwa ładowanie...
d1uwh4c

Grupa Azoty dopina finansowanie inwestycji w Policach, możliwy udział PIR

Warszawa, 27.03.2015 (ISBnews) - Grupa Azoty finalizuje rozmowy na temat zewnętrznego finansowania inwestycji w instalację produkcji propylenu metodą PDH w Policach. Możliwe jest zaangażowanie kapitałowe Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR), wynika z wypowiedzi przedstawicieli grupy i ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.

Share
d1uwh4c

"Rozmawiamy z paroma funduszami. Chcemy ocenić, w jaki sposób wejście finansowe będzie miało wpływ na nasze profity z tej inwestycji. Dzisiaj państwu nie powiemy o nazwach tych instytucji, ale takie rozmowy są dopinane" - powiedział prezes Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police Krzysztof Jałosiński.

Zapytany o możliwy udział PIR, Karpiński powiedział, że projekt instalacji PDH wchodzi w zakres zainteresowania funduszu. "Oczywiście, PIR jest zainteresowany każdym tego typu projektem. Na pewno tego typu projekty poddawane są głębokiej analizie, bo spełniają warunki tej konstytucji, o którą się opiera PIR, czyli polityki inwestycyjnej" - powiedział minister.

Jak poinformował prezes grupy Paweł Jarczewski, rozmowy powinny zostać sfinalizowane w ciągu 30 dni. Wówczas spółka poda do informacji ich rezultat. W tym samych okresie ma być podpisana umowa z dostawcą technologii.

d1uwh4c

Inwestycja ma być realizowana w formule SPV, w którym udziały większościowe należeć będą do Grupy Azoty - Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Kędzierzyn, odbiorcy propylenu z instalacji. Finansowanie dla ich zaangażowania w projekt będzie pochodziło ze środków pozyskanych od instytucji finansowych.

"Grupa Azoty już od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z konsorcjum instytucji finansowych polskich i międzynarodowych w zakresie pozyskania finansowania dla wszystkich naszych projektów. Rozmowy nie są tylko zaawansowane - zbliżamy się do ich finalizacji" - powiedział Jarczewski.

Prezes podkreślił, że projekt wzbudza duże zainteresowanie instytucji finansowych i przemysłowych, w tym dostawców surowców, na świecie.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police ogłosiła dziś inwestycję pod nazwą "Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH z infrastrukturą", która zostanie zrealizowana kosztem 1,675 mld zł.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)

d1uwh4c

Podziel się opinią

Share
d1uwh4c
d1uwh4c