Trwa ładowanie...
d1xhjh7
10-02-2016 09:14

Grupa Lotos: Odpisy księgowe za IV kw. bez wpływu fundamenty spółki

Warszawa, 10.02.2016 (ISBnews) - Znaczące odpisy Grupy Lotos w IV kw. 2015 r. są spowodowane czynnikami niezależnymi od spółki i mają charakter bezgotówkowy. Nie mają więc wpływu na bieżącą sytuację finansową spółki, poinformował ISBnews wiceprezes i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowy Mariusz Machajewski. Według niego, Grupa realizuje swoje plany inwestycyjne, a sytuacja płynnościowa jest stabilna.

d1xhjh7
d1xhjh7

"W związku ze spadkiem cen ropy i produktów naftowych oraz faktem, że musimy utrzymywać znaczące ich zapasy, wartość tych zapasów spada. Spada nie tylko z powodu droższej ropy, którą przetwarzamy, ale także z konieczności wyceny na dzień bilansowy. Taka wycena została dokonana, nastąpiła aktualizacja i zawiązane zostały odpowiednie rezerwy, co oczywiście ma wpływ na wyniki Grupy" - powiedział Machajewski w rozmowie z ISBnews.

Wiceprezes dodał, że wpływ ten będzie niestety wyraźny. Podkreśla jednak, że ma to charakter bezgotówkowy, ponieważ środki na zakup zostały już wydatkowane odpowiednio wcześniej.

"W IV kw. zadziałał także efekt LIFO, czyli przeróbka ropy kupionej wcześniej, po wyższej cenie. W wyniku tego także wycena według tej metodologii będzie negatywnie wpływać na bilans i konieczne będą odpisy w istotnej kwocie. Jednak nawet po uwzględnieniu tych dwóch czynników raport Lotosu pokaże mocne fundamenty spółki, co będzie w raporcie precyzyjnie wyjaśnione" - wyjaśnił dyrektor finansowy.

Kolejnym czynnikiem, który miał wpływ na wyniki ostatniego kwartału ubiegłego roku, była wycena kredytów walutowych, ponieważ większość zobowiązań jest zaciągnięta w dolarze. Z jednej strony jest to dla spółki korzystne, ponieważ eliminuje problem ryzyka walutowego, ale z drugiej na dzień bilansowy wartość zadłużenie w przeliczeniu złote rośnie.

d1xhjh7

"Generalnie więc, choć silny dolar jest dla spółki dobrą wiadomością, ponieważ wyniki liczone w złotych będą w przyszłości rosły w związku z poprawą marż, to wynik na moment bilansowy ma wpływ negatywny. Należy jednak podkreślić, że są to efekty będące poza kontrolą spółki, ale także nie mające wpływu bieżącą pozycję finansową spółki" - zaznaczył Machajewski.

Wiceprezes zapewnił, że pomimo występowania tych trzech negatywnych i jednorazowych pozycja Grupy Lotos jest stabilna i nie wzbudza jakichkolwiek obaw o przyszłość.

"Jeśli chodzi o segment wydobywczy, to jest to obszar na poziomie operacyjnym dochodowy i generujący - mimo spadku cen - sporą ilość gotówki " - podkreślił Machajewski.

Dziś rano Grupa Lotos podała, że zawiązała odpis aktualizujący bilansową wartość zapasów na poziomie skonsolidowanym na kwotę ok. 0,23 mld zł, która obniży skonsolidowany wynik operacyjny za IV kw. 2015 r. Spółka podała też, że przeszacowanie (zwiększenie) zadłużenia grupy kapitałowej Lotos denominowanego w walutach obcych, wynikające z osłabienia złotego, wyniosło około 0,2 mld zł, co uwzględniając stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń negatywnie wpłynie na rachunek zysków i strat powiększając pozycję kosztów finansowych o szacunkową kwotę 0,07 mld zł. Ponadto oczekiwana przez zarząd wartość tzw. efektu LIFO wyniosła ok. 0,025 mld zł (wynik operacyjny wg LIFO wyższy niż wynik operacyjny raportowany).

d1xhjh7

"W naszych założeniach na bieżący rok nie spodziewamy się gwałtownego odbicia ceny ropy, a średnią całoroczną przewidujemy niewiele wyższą niż jest obecnie. Poważniejsze podwyżki nastąpią ewentualnie dopiero w roku 2017" - przewiduje wiceprezes.

Zdaniem Machajewskiego, stabilizacja na rynku ropy oraz fakt, że odpisy będą miały charakter bezgotówkowy nie powinny mieć dużego wpływu na plany inwestycyjne Grupy Lotos. Niemniej pewne korekty zostaną dokonane.

"Dotyczy to przede wszystkim sektora wydobywczego, ponieważ nawet długofalowe oczekiwania dotyczące cen w ostatnim okresie wyraźnie się zmniejszyły. Z tego też powodu nasze inwestycje np. na Szelfie Norweskim będą zapewne niższe, tym bardziej, że nasi partnerzy także z większą ostrożnością podchodzą do tego problemu" - wskazał Machajewski.

Publikacja wyników Grupy Lotos za IV kw. oraz cały rok 2015 zaplanowano na 3 marca.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2014 r. Grupa Lotos odnotowała 28,5 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d1xhjh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhjh7