Trwa ładowanie...
d4bb63n

Grupa Lotos otrzymała pierwszy transport ropy z kopalni w Lubiatowie

Grupa Lotos otrzymała pierwszy transport ropy z kopalni PGNiG w Lubiatowie ( woj. wielkopolskie). Po rurociągu Przyjaźń i terminalu w Porcie Północnym jest to trzecie źródło dostaw surowca do rafinerii w Gdańsku. W pierwszym transporcie dotarło 1,5 tys. ton ropy.

Share
d4bb63n

Jak poinformowała w środę Grupa Lotos, zgodnie z umową, miesięcznie do Gdańska ma docierać 25 tys. ton dobrej jakościowo, niskosiarkowej ropy, nadającej się do przerobu na benzyny i oleje napędowe. Kontrakt pomiędzy Grupą Lotos a PGNIiG został podpisany na pięć lat. Ropa jest dowożona do Gdańska cysternami kolejowymi a za dostawy odpowiada spółka Lotos Kolej.

Specjalnie do odbioru polskiej ropy powstał nowy terminal kolejowy. Spółka podaje, że terminal jest przystosowany do odbioru pół miliona ton ropy rocznie. Ropa naftowa z Lubiatowa jest ładowana do cystern kolejowych w terminalach kolejowych oddziału PGNiG w Zielonej Górze.

Wiceprezes Grupy Lotos, Marek Sokołowski ocenił, że "to niezwykle ważna umowa i ważna inwestycja". "Po pierwsze prowadzi do większej dywersyfikacji dostaw, po drugie, ropa pochodzi z polskich źródeł, co jest dowodem na kolejny krok w rozwoju rodzimego przemysłu naftowego" - tłumaczył. W październiku 2014 roku wartość umowy z PGNiG Lotos szacował na 3,2 mld zł.

Uruchomiona w 2013 r. kopalnia LMG (Lubiatów-Międzychód-Grotów) wydobywa gaz i ropę. Wartość całej inwestycji wyniosła 1,7 mld zł. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy tego złoża wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego - ok. 7,3 mld m sześc. Inwestycja należy do najważniejszych i największych w historii inwestycji polskiego górnictwa ropy i gazu ziemnego.

d4bb63n

Podziel się opinią

Share
d4bb63n
d4bb63n