GTC może w '14 kupić nieruchomości o wartości 70‑100 mln euro (opis)

20.03. Warszawa (PAP) - Nowa strategia GTC zakłada m.in. zakup i restrukturyzację wybranych aktywów, które mogą szybko generować gotówkę. Spółka ocenia, że w tym roku może kupić...

20.03. Warszawa (PAP) - Nowa strategia href="http://finanse.wp.pl/isin,PLGTC0000037,notowania-podsumowanie.html">GTCGTC (Zobacz notowania spółki ») zakłada m.in. zakup i restrukturyzację wybranych aktywów, które mogą szybko generować gotówkę. Spółka ocenia, że w tym roku może kupić nieruchomości o wartości 70-100 mln euro - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

"W tym roku możemy kupić nieruchomości o wartości 70-100 mln euro. Mamy pewne tematy w kolejce, ale czy zostaną one domknięte do końca roku, trudno powiedzieć" - powiedział Alain Ickovics, prezes GTC.

"To co nas interesuje obecnie to miasta stołeczne w regionie i duże miasta w Polsce" - dodał.

Erez Boniel, dyrektor finansowy GTC, poinformował, że transakcje o takiej wartości byłyby możliwe przy założeniu, że spółka sprzeda cześć swoich aktywów non-core i w 50 proc. będzie się posiłkować długiem.

"W budżecie zakładamy sprzedaż aktywów, która przyniesie nam 15-30 mln euro. Jest to racjonalne i bezpieczne założenie, prowadzimy już pewne rozmowy w tej sprawie. Nie zdziwimy się jednak, jeśli sprzedaż aktywów wygeneruje nawet 50 mln euro" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Nowa strategia dewelopera zakłada m.in. zakup i restrukturyzację wybranych aktywów, które mogą szybko generować gotówkę, a także realizację wybranych nowych projektów, przy pomocy środków ze sprzedaży aktywów non-core.

"W ostatnich latach sytuacja w regionie się zmieniła i GTC musi zmienić swoją dotychczasową strategię. Kraje, w których działamy, dotknął kryzys. Na tych rynkach obecnie taniej i mniej ryzykownie jest kupić pewne nieruchomości, niż je wybudować" - powiedział Ickovics.

"Chcemy kupować mało efektywne aktywa, a następnie wydobywać z nich ich rzeczywistą wartość" - dodał.

GTC zamierza także sprzedać część swoich aktywów w krajach, w których nie zamierza kontynuować działalności, jak Ukraina, Rosja, czy Słowacja, jak również zbyć aktywa związane z segmentem mieszkaniowym. Deweloper podtrzymuje też chęć sprzedaży części swoich dojrzałych aktywów, w przypadku których zwiększenie efektywności jest już mało prawdopodobne.

Na liście tej nie ma na razie Galerii Jurajskiej, której sprzedaż jeszcze niedawno była negocjowana.

"Na chwilę obecną nie chcemy sprzedawać tego aktywa. Wyniki tego obiektu są bardzo dobre, a oferty, które otrzymujemy, nas nie satysfakcjonują. Jeśli w przyszłości sytuacja się zmieni, to wrócimy do tego tematu" - powiedział Boniel.

GTC zamierza także w sposób selektywny realizować nowe projekty.

"Skoncentrujemy się na projektach w Warszawie - Galerii Wilanów i Galerii Północnej na Białołęce. Ponadto interesuje nas Serbia, zwłaszcza Belgrad, gdzie perspektywy są dobre zarówno w segmencie handlowym, jak i biurowym" - powiedział Ickovics.

Prezes poinformował, że spółka cały czas pracuje nad detalami swojej nowej strategii.

"To co zapowiadamy, to dopiero początek. Jesteśmy ostrożni w obiecywaniu czegokolwiek. Zanim pokażemy pełną strategię chcemy sprawdzić, czy to co zaplanowaliśmy zadziała" - dodał. (PAP)

jow/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
gtcglobe trade centre sanieruchomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)