GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do minus 2 pkt w marcu
Warszawa, 22.03.2017 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 0,1 pkt proc. m/m w marcu br. i wyniósł minus 2 pkt (ale wzrósł o 7,3 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.
"Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość odnotowano przede wszystkim dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 1,6 pkt proc.). Obniżyła się także (o 0,6 pkt proc.) ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Natomiast wyższe wartości wystąpiły dla składowych odnoszących się do przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 0,9 i 0,7 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.
Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 0,6 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie minus 4,2.
"Na spadek wartości wskaźnika wpłynęła zwłaszcza pogarszająca się ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 3,2 pkt proc.). Wyższe, niż przed miesiącem, wartości odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost odpowiednio o 0,9 i 0,5 pkt proc.)" - czytamy dalej.
W marcu br. WWUK osiągnął wartość o 7,3 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.
Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W styczniu 2017 r. przeprowadzono 1 491 wywiadów w okresie 6-15 marca 2017 r. (w tym 82 metodą CATI).
(ISBNews)