GUS: inflacja w styczniu wyniosła 3,1% r/r

W styczniu 2009 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe niż w grudniu ub. roku o 0,5% oraz o 3,1% wyższe niż przed rokiem - podał GUS w komunikacie.

GUS: inflacja w styczniu wyniosła 3,1% r/r
Źródło zdjęć: © AFP

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,9%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za drób, warzywa oraz mięso wołowe. Podrożały również przetwory makaronowe, ryby, mięso wieprzowe, a także jaja. Wzrosły ceny wędlin, pieczywa, ryżu oraz napojów bezalkoholowych. Potaniały natomiast artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne”. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mąkę i sery.

W styczniu br. nastąpił wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,5%).

Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za odzież i obuwie (o 3,4%).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 1,9%. Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci). Droższe niż w grudniu ub. roku były także usługi kanalizacyjne oraz zaopatrywanie w wodę. Podniesiono także opłaty za najem mieszkania. Podwyższono ceny nośników energii, w tym najwięcej podrożała energia elektryczna, opał oraz energia cieplna. Więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Wzrosły opłaty dotyczące towarów i usług związanych ze zdrowiem.

Ceny w zakresie transportu były o 2,7% niższe niż w grudniu ub. roku. Potaniały paliwa do prywatnych środków transportu. Droższe niż miesiąc wcześniej były natomiast samochody osobowe.

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Podrożały gazety i czasopisma oraz usługi w zakresie rekreacji i sportu. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za telewizję kablową i cyfrową, a także bilety do kin, teatrów i na koncerty. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.

W styczniu br. wzrosły opłaty dotyczące edukacji.

Ceny w zakresie restauracji i hoteli były wyższe niż w grudniu ub. roku.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono opłaty w zakresie opieki społecznej. Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach fryzjerskich, a także wyroby kosmetyczne i perfumeryjne. Wzrosły opłaty w zakresie ubezpieczeń.

GUS

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)