Trwa ładowanie...
d1ohtay

GUS: Oceny bieżącej i przyszłej koniunktury gorsze w X niż we IX

Oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej koniunktury wśród konsumentów są w październiku gorsze niż były w badaniu z września - podał GUS.

Share
d1ohtay

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 1,3 pkt. proc. miesiąc do miesiąca i wyniósł -3,7.

"Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż we wrześniu. Najbardziej pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 2,2; 2,0 i 1,8 pkt. proc.), a w dalszej kolejności oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,9 pkt. proc.). Nieco wyższą wartość odnotowano jedynie dla oceny dotyczącej obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,4 pkt. proc.)" - napisano w komentarzu.

W porównaniu do października 2015 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,7 pkt. proc.

Z badania wynika, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 2,8 pkt. proc. w stosunku do września i ukształtował się na poziomie -10,3.

d1ohtay

"Dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem. Najwyraźniej obniżyły się oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 5,1 pkt. proc.). Oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji gospodarczej kraju obniżyły się odpowiednio o 2,2; 2,0 i 1,8 pkt. proc." - napisano.

W październiku WWUK osiągnął wartość o 4,7 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2015 r.

d1ohtay

Podziel się opinią

Share
d1ohtay
d1ohtay