Trwa ładowanie...

GUS podał dane o PKB

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

GUS podał dane o PKBŹródło: Fotolia, fot: dimasic50
d39oks4
d39oks4

Dokładnie taką wartość przewidywał GUS we wstępnych szacunkach.

GUS podtrzymał szacunek wzrostu o 1,9 proc. rdr za III kwartał.

- Dane makroekonomiczne za styczeń i badania koniunktury z lutego dają szansę na poprawę dynamiki wzrostu PKB w I kwartale - ocenia wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

- Wynik za styczeń oraz badania koniunktury za luty pokazują, że pozytywne tendencje z IV kwartału utrzymują się w sektorach gospodarki, to daje szansę na dalszą stopniową poprawę dynamiki wzrostu gospodarczego - powiedziała w piątek dziennikarzom Dmochowska.

d39oks4

- Pozytywne jest, że w odróżnieniu od innych okresów, obecnie na wzrost oddziałują równo trzy filary: odbudowa wzrostu popytu konsumpcyjnego, odbudowa aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw oraz eksport netto, który nadal jest dość silny - dodała.

. W IV kwartale 2013 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,2 proc.

Jak czytamy w komunikacie GUS, wstępny szacunek produktu krajowego brutto potwierdza stałe stopniowe umacnianie się tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale realny wzrost PKB wyniósł 2,7 proc. (wobec 1,9 proc. w III kwartale, 0,8 proc. w II kwartale i 0,5 proc. w I kwartale). W IV kwartale utrwalił się, notowany od połowy 2013 r., pozytywny wpływ popytu krajowego przy nadal znaczącym dodatnim oddziaływaniu popytu zagranicznego na wzrost PKB.

W IV kwartale 2013 r. odnotowano dalszy wzrost popytu krajowego - o 1,2 proc. Spożycie ogółem było wyższe niż przed rokiem o 2,1 proc. (w podobnym tempie rosło spożycie indywidualne i publiczne). W IV kwartale zmniejszyła się skala spadku akumulacji i wyniosła 1,0 proc., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Odnotowano dalszy wzrost nakładów brutto na środki trwałe - o 1,3 proc. W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego umocnił się i wyniósł 1,2 pkt. proc.

d39oks4

Wpływ spożycia ogółem był większy niż w poprzednich kwartałach 2013 roku i wyniósł 1,5 pkt. proc. (spożycia indywidualnego +1,1 pkt. proc., a spożycia publicznego +0,4 pkt. proc.) przy nadal ujemnym, lecz mniejszym niż w poprzednich kwartałach, wpływie akumulacji -0,3 pkt. proc.

Na zmniejszenie negatywnego wpływu akumulacji złożył się dodatni wpływ popytu inwestycyjnego (+0,4 pkt. proc.), natomiast przyrost rzeczowych środków obrotowych miał negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB i wyniósł -0,7 pkt. proc. Utrzymał się pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego +1,5 pkt. proc. (w III kwartale 2013 r. wpływ eksportu netto wyniósł +1,4 pkt. proc.).

d39oks4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39oks4