GUS podał dane o produkcji

Produkcja przemysłowa spadła w maju br. o 1,8% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 5,2% wobec spadku o 12,2% w kwietniu (po korekcie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

GUS podał dane o produkcji
Źródło zdjęć: © AFP

19.06.2009 | aktual.: 19.06.2009 14:25

" Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 5,9% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9% mniejszym w porównaniu z kwietniem br." - głosi komunikat.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 7,6% m/m i zwiększyła się o 0,2% w ujęciu rocznym. W kwietniu jej wzrost wyniósł 0,5% r/r. W okresie styczeń-maj 2009 r. produkcja przemysłowa spadła o 9,3% r/r, a budowlano-montażowa nie zmieniła się wobec analogicznego okresu poprzedniego roku.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w maju spadła o 7,0% r/r. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od -8,5% do -4,2%, przy średniej na poziomie 6,96%.

W stosunku do maja ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali - o 37,2%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 22,5%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 13,5%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 13,3%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 10,2%, maszyn i urządzeń - o 6,9%, podał GUS.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku, wystąpił w 13 działach m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 30,1%, wyrobów farmaceutycznych - o 22,6%, urządzeń elektrycznych - o 16,8%, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji - o 8,6%, czytamy dalej w komunikacie.

| Lepsze dane o produkcji, spory spadek PPI Według podanych dziś przez GUS danych w maju produkcja przemysłowa obniżyła się o 5,2% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie -6,2% r/r i naszej prognozy na poziomie -7,3% r/r. To znacznie więcej niż w kwietniu, kiedy produkcja obniżyła się o 12,2% r/r. (pierwotnie podano -12,4% r/r). Należy jednak pamiętać o tym, iż w kwietniu odczuliśmy efekt świąt. Ten okres mógł zostać wykorzystany przez firmy do ograniczenia produkcji i redukowania zapasów. Jednocześnie tegoroczny weekend majowy był korzystny dla firm (w minimalnym stopniu zakłócał tydzień roboczy). Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym produkcja obniżyła się o 0,9% w relacji do kwietnia i o 5,9% w relacji do maja 2008 roku. Jednocześnie podany został wskaźnik cen producenta. Wyniósł on 3,7% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 4,5% r/r i naszej prognozy na poziomie 4,9% r/r. Ponownie zrewidowano PPI za poprzedni miesiąc (tym razem w dół, z 5,1% do 4,8% w skali roku). Dane te są sporym
zaskoczeniem, gdyż złoty nadal pozostaje słaby, zaś niższe tempo wzrostu cen to zasługa znacznie niższej dynamiki w przetwórstwie przemysłowym. Dane mogłyby sugerować, iż firmy wycofały część wprowadzonych wcześniej podwyżek cen ze względu na malejący popyt. Dane są umiarkowanie dobre dla złotego, ale tradycyjnie nie ma na rynku bezpośredniej reakcji na publikację. Wraz z podanymi wcześniej w tym tygodniu miesięcznymi figurami (inflacja na poziomie 3,6% r/r – mniej niż oczekiwał rynek, ciągle duża ujemna dynamika eksportu, niskie tempo wzrostu wynagrodzeń, 3,8% r/r i powiększające się tempo spadku zatrudnienia – 1,7% r/r), dane z pewnością dają Radzie Polityki Pieniężnej możliwość obniżenia stóp procentowych. Zarówno CPI, jak i PPI pokazują, że impuls inflacyjny ze strony słabego złotego będzie mniejszy, niż można było się obawiać jeszcze przed miesiącem. Z drugiej strony jedne lepsze dane o produkcji nie powinny zmieniać radykalnie oceny perspektyw na poprawę sytuacji gospodarczej, zwłaszcza, że nie wiadomo
do końca, w jakim stopniu na dane wpłynęły efekty kalendarzowe. Oczekujemy, że Rada na czerwcowym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 25 bp. Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. |
| --- |

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)