Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Główny Urząd Statystyczny podał dane o produkcji przemysłowej. W styczniu produkcja wzrosła o 0,3 proc. licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się spadku o 3,15 proc. To zaskakująco dobry wynik. W grudniu produkcja negatywnie zaskoczyła rynek. Spadek wyniósł wtedy aż 10,6 proc.

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: Jupiterimages
dbi5118
dbi5118

Licząc miesiąc do miesiąca produkcja przemysłowa była o 5,4 proc. wyższa w porównaniu z grudniem ub. roku.

[

(fot. wp.pl)
Źródło: (fot. wp.pl)

]( http://finanse.wp.pl/id,170,wskaznik.html )

dbi5118

Jak poinformował GUS "po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,1 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,5 proc. wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku."

Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 roku wzrosła w 20 działach gospodarki, spadła zaś w 14 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

(fot. gus)
Źródło: (fot. gus)

W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,5 proc., w produkcji papieru i wyrobów z papieru - o 7,2 proc., artykułów spożywczych - o 7,1 proc., urządzeń elektrycznych - o 5,1 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 4,0 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 2,1 proc. oraz mebli - o 2,0 proc." - napisano w komunikacie z badań.

dbi5118

GUS podaje również, że spadek produkcji sprzedanej przemysłu rdr wystąpił w 14 działach.
"(...) m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,3 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 9,8 proc., metali - o 9,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 6,0 proc., maszyn i urządzeń - o 4,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 3,3 proc. oraz z gumy i tworzyw sztucznych - o 2,0 proc." - głosi komunikat.

Ceny produkcji przemysłowej w styczniu 2013 r. spadły o 1,2 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1 proc. - podał GUS.
Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w styczniu 2013 roku spadły w ujęciu roku o 1,1 proc., a wzrosły mdm o 0,2 proc.

W budownictwie produkcja spadła w styczniu we wszystkich działach

W budownictwie produkcja w styczniu tego roku spadła we wszystkich działach w stosunku do stycznia ubiegłego roku - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Jak dodano w komentarzu, w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków spadek wyniósł 20,7 proc., w zajmujących się głównie się robotami budowlanymi specjalistycznymi - 16,2 proc., a w podmiotach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 9,9 proc.

dbi5118
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbi5118