GUS podał dane o produkcji przemysłowej
Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu br. o 18,9% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 12,3% wobec wzroście o 9,2% w lutym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wtorkowym komunikacie.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 9,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i była o 2,3 % wyższa w porównaniu z lutym br." - głosi komunikat.
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 36,2% m/m, ale spadła o 10,8% w ujęciu rocznym. W lutym jej spadek wyniósł 24,7% r/r (po korekcie).
W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 9,4% wobec spadku o 3,2% w całym 2009 roku.
"W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 41,9%, urządzeń elektrycznych - o 33,3%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 27,7%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 18,9%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 17,9% oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 17,4%" - czytamy dalej w komunikacie.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił w 5 działach m.in. w produkcji napojów - o 17,8%, mebli - o 8,6% oraz maszyn i urządzeń - o 3,0%, podał też GUS.
Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,6% r/r. Ich oczekiwania wahały się od 7,3% do 12,1%.
GUS: Ceny produkcji przemysłu spadły mniej niż oczekiwano
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w marcu b.r. nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 2,4%, podał Główny Urząd Statystyczny w środowym komunikacie. W lutym także spadły o 2,4% r/r.
Ceny produkcji budowlano-montażowej nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym, ale spadły o 0,6% r/r. W lutym zmniejszyły się o 0,6% r/r (po korekcie).
W ujęciu miesięcznym najbardziej spadły ceny w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,9%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, odzieży (po 1,8%), maszyn i urządzeń (o 1,1%), urządzeń elektrycznych, wyrobów z metali, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (po 0,7%), wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny (o 0,6%), mebli (o 0,5%), papieru i wyrobów z papieru (o 0,3%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych oraz wyrobów tekstylnych (po 0,2%), podał GUS.
"W marcu 2010 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,4% niższe niż przed rokiem. Obniżono ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 4,2%). Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,6%), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 6,5%) oraz w górnictwie i wydobywaniu (o 13,7%)" - głosi komunikat.
Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że poziom deflacji producentów (PPI) w marcu wyniesie 2,5%. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od -2,2% do -2,9%.
ISB