Trwa ładowanie...

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu

W ciągu roku stopa bezrobocia w Polsce wzrosła o 0,6 pkt. proc., nieznacznie lepiej od oczekiwań rynku. Pozytywnie zaskoczyła również sprzedaż detaliczna.

Share
GUS podał dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu
Źródło: Thinkstockphotos
d24rsgq

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 2013 r. 13 proc. o 0,6 pkt. proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się wartości wskaźnika na poziomie 13,1 proc. W porównaniu z lipcem stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt. proc.

- Spadek miał charakter sezonowy, gdyż sierpień jest miesiącem kiedy ciągle prowadzone są prace sezonowe w rolnictwie, budownictwie i usługach. Widoczna jest jednak pewna fundamentalna poprawa, ponieważ stopa bezrobocia była w sierpniu o 0,6 pkt. proc. wyższa niż przed rokiem po wzroście o 0,8 pkt. proc. w lipcu.

Mniejsza niż przed miesiącem i przed rokiem, była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych - napisał GUS w komunikacie.

d24rsgq

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia 2013 r. wyniosła 2083,2 tys. osób (w tym 1084,1 tys. kobiet) i była niższa niż przed miesiącem o 9,9 tys. osób (tj. o 0,5 proc.).

Sprzedaż detaliczna Wzrost sprzedaż w sierpniu detalicznej wyniosła w 3,4 proc. To dane lepsze od oczekiwań. analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 3,1 proc.

Gospodarka odbija się od dołka, moim zdaniem to dobre dane. Oczekiwałem, że wynik będzie bliższy 2 proc. - komentuje Ignacy Morawski, Główny ekonomista FM Bank PBP. - Widać oznaki ożywienia, mniej więcej od trzech miesięcy. Wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej ścieżce, mamy rosnący trend sprzedaży. Konsumpcja przyśpiesza. Wysoka sprzedaż w takich dziedzinach jak samochody, ubrania, to się wpisuje w obraz rosnącej stabilizacji nastrojów konsumenckich. Sprzedaż jest napędzana towarami trwałego użytku - dodaje.

d24rsgq

Podziel się opinią

Share
d24rsgq
d24rsgq