Trwa ładowanie...
d1r5wg4
02-11-2015 09:42

Haitong obniżył wycenę LW Bogdanka do 29,56 zł, nadal zaleca 'sprzedaj'

Warszawa, 02.11.2015 (ISBnews) - Analitycy Haitong Bank podtrzymali rekomendację "sprzedaj" dla LW Bogdanka i obniżyli cenę docelową akcji spółki z 31,94 zł do 29,56 zł, wynika z raportu datowanego na 30 października.

d1r5wg4

W poniedziałek ok. godziny 9:10 za akcję spółki płacono 39,89 zł, co oznaczało spadek o 3,2% od poprzedniego zamknięcia.

"Zgodnie z oczekiwaniami analityków, dwie trzecie akcji Bogdanki zostały nabyte przez Enea. Zarząd Enei zapewnia, że nie zmieni polityki dywidendowej producenta węgla kamiennego, aby zadowolić akcjonariuszy mniejszościowych. Haitong Bank uważa jednak, że prawdziwe zagrożenie dla akcjonariuszy mniejszościowych leży gdzie indziej: Enea musi obniżyć cenę zakupu węgla, w związku z czym analitycy oczekują, że średnia cena sprzedaży Bogdanki gwałtownie spadnie począwszy od roku 2016. Co więcej, analitycy oczekują że inni klienci Bogdanki w przyszłości zażądają takich samych obniżonych cen, co Enea, zwłaszcza że negocjacje z Energą i Puławami są nadal w toku. Aktualnie oczekuje się, że efektywna cena zrealizowana Bogdanki spadnie o 15% r/r w 2016 roku i o kolejne 2% r/r w 2017 roku, co skłania Haitong Bank do obniżenia prognozy zysku netto w latach 2016E-2017E o, odpowiednio, 7% r/r i 6% r/r" - czytamy w raporcie.
Zdaniem Haitong, po udanym zapewnieniu sobie przez Eneę przejęcia 66% udziałów w Bogdance, Enea będzie teraz naciskać na obniżenie swojej ceny zakupu węgla. Analitycy Haitong Banku oczekują, że Enea podpisze z Bogdanką nową umowę, która będzie regulować przyszłą współpracę i ceny zakupu. Analitycy spodziewają się, że średnia cena sprzedaży Bogdanki spadnie o 15% r/r, do 8,4 zł/GJ, z poziomu prawie 9,9 zł/GJ w bieżącym roku (średnia cena na polskim rynku wynosi 9,7 zł/GJ od początku roku do chwili obecnej).

"Po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 25 października 2015 br., Haitong Bank nie przewiduje żadnych zamknięć nierentownych kopalń w Polsce. Analitycy uważają, że na rynku będzie nadal występować nadwyżka towaru, której sprzyjają środki z przedsprzedaży czy bezpośrednie zakupy kopalń węgla przez grupy energetyczne (Tauron kupuje Brzeszcze a PGE zamierza nabyć kopalnię Makoszowy). Analitycy Haitong Banku spodziewają się, że proces ten będzie się utrzymywał, ponieważ przyszły rząd prawdopodobnie utrzyma bez zmian lub nawet zwiększy (wsparcie dla nowego bloku energetycznego w Ostrołęce) udział węgla w polskim miksie energetycznym" - czytamy w również w raporcie.

(ISBnews)

d1r5wg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r5wg4