Trwa ładowanie...
d1134ru
25-02-2015 15:05

Haładyj: chcemy wzmocnić rolę organizacji przedsiębiorców

Wzmocnienie roli organizacji przedsiębiorców tak, by państwo mogło im przekazywać część zadań w sferze publicznej m.in. związanych z dbaniem o jakość towarów czy usług - zapowiedział wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj w środę w BCC.

d1134ru
d1134ru

Eksperci BCC pytali wiceszefa MG, czy nowe Prawo działalności gospodarczej, nad którym pracuje resort gospodarki, odmieni relacje przedsiębiorca - państwo.

Haładyj odpowiedział, że Ministerstwo Gospodarki chce wzmocnić w sensie prawnym uregulowania dotyczące organizacji przedsiębiorców. "To nie jest jakiś jeden schowany przepis w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, tylko odrębny rozdział" - zaznaczył.

Chodzi o to - jak podkreślił Haładyj - "by dać sygnał, by państwo korzystało z organizacji reprezentujących przedsiębiorców w realizacji zadań także w sferze publicznej, na przykład w dbaniu o jakość towarów czy usług". "Oczywiście z różnego rodzaju +bezpiecznikami+, żeby też nie ograniczać konkurencji" - zastrzegł. "Aby państwo mogło część z tych zadań przekazywać organizacjom, czy też, aby organizacje mogły reprezentować przedsiębiorców przed organami administracyjnymi w indywidualnej sprawie, kiedy ten indywidualny interes przedsiębiorcy za tym przemawia, oczywiście też za jego zgodą" - dodał.

Ekspert BCC ds. gospodarki i legislacji Witold Michałek zgodził się z "potrzebą włączenia organizacji przedsiębiorców w wykonywanie zadań publicznych". Miał jednak pewne wątpliwości. "Organizacje przedsiębiorców będą miały prawo stawać do konkursu, żeby ubiegać się o możliwość wykonywania pewnych zadań publicznych pod pewnymi warunkami stawianymi przez administrację. Zakładamy, że jakaś organizacja wygrywa ten konkurs i pełni tę rolę. Dotyczy to najróżniejszych zadań, też związanych z dbałością o jakość towarów i usług. (...) Patrząc na to z szerszego punktu widzenia to są typowe zadania dla organizacji samorządu gospodarczego, a tego samorządu u nas dzisiaj nie ma" - wskazał Michałek.

d1134ru

"Zawsze istnieje podejrzenie (...), że jeśli jakaś jedna (organizacja - PAP) +przebije się+ w konkursie i +złapie+ ten obszar wykonywania zadań publicznych, to będzie go wykonywała szczególnie zwracając uwagę na własny interes, własnej organizacji, własnych członków" - dodał ekspert BCC ds. gospodarki i legislacji.

Haładyj zapowiedział też uproszczenie w Pdg definicji działalności gospodarczej. Jak mówił, pochodzi ona jeszcze z lat 80.

O tym, że definicja działalności gospodarczej występuje obecnie w kilku ustawach mówił ekspert BCC Łukasz Bernatowicz. "Mimo wszystko obowiązuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, które wskazuje, że legalna definicja znajduje się w ustawie o Swobodzie działalności gospodarczej. Z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej oczywiście takie rozproszenie definicji nie jest dobre" - zaznaczył Bernatowicz.

Jednocześnie przyznał, że obecnie nie jest możliwe wprowadzenie ostrej definicji działalności, ponieważ "życie niesie ze sobą tyle różnych odcieni i aspektów działalności gospodarczej, że jedna legalna definicja prawdopodobnie możliwa do zastosowania nie będzie".

d1134ru

Wiceminister gospodarki odniósł się ponadto do harmonogramu prac nad Pdg. Jak mówił, jeżeli projekt w sprawie nowego Prawa działalności gospodarczej zostałby skierowany do parlamentu przed wakacjami, to jest realna szansa na uchwalenie go jeszcze w tej kadencji. "To projekt, który premier (Ewa Kopacz)
zapowiedziała w expose. Również premier (Janusz) Piechociński traktuje go jako jeden z ważniejszych w pracy ministerstwa w tej kadencji" - zaznaczył Haładyj.

Jednak zdaniem Michałka przyszła ustawa ma "niewielkie, albo bardzo minimalne szanse, by została przyjęta przed wyborami". "Jesteśmy na etapie założeń (do projektu - PAP)" - zauważył.

W założeniach Prawa działalności gospodarczej (Pdg) MG zakłada, że nowe przepisy wzmocnią prawa i gwarancje dla przedsiębiorców. Ma temu służyć jasne wyartykułowanie ogólnych zasad dotyczących wykonywania działalności gospodarczej, które będą jednocześnie stanowić "kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców".

d1134ru

Resort wprowadza 15 takich zasad. Pierwsza to "wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja". Uzasadnienie tej propozycji podkreśla jednak, że "wolność gospodarcza nie wyklucza nakładania na przedsiębiorców obowiązków". Druga zasada głosi, że "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone".

Następna to zasada "domniemania uczciwości przedsiębiorcy". Zgodnie z nią wszelkie niejasności i błędy interpretacyjne powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Kolejne zasady dotyczą "jednokrotnego przekazywania informacji" czy "zrównoważonego rozwoju przy wykonywaniu działalności gospodarczej". Ta ostatnia przewiduje, że przedsiębiorcy powinni działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem słusznych interesów konsumentów, potrzeby ochrony środowiska naturalnego oraz konieczności godziwego wynagradzania osób wykonujących pracę na ich rzecz.

d1134ru

Założenia wprowadzają także m.in. nową definicję działalności gospodarczej jako "stałej działalności zarobkowej lub mającej inny cel gospodarczy wykonywanej na własne ryzyko w sposób trwale zorganizowany i ciągły". Oznacza ona, że działalność gospodarcza nie byłaby wyłącznie kojarzona z działalnością zarobkową.

Założenia przewidują ponadto, że działalność gospodarcza będzie mogła być wykonywana w formach: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, europejskiej), oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, fundacji, spółdzielni, banku spółdzielczego oraz SKOK.

d1134ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1134ru