Trwa ładowanie...

Handel: Wielkanoc kontra Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to najważniejszy okres w roku, a Wielkanoc na tym tle wypada znacznie słabiej - informuje "Rzeczpospolita".

Share
Handel: Wielkanoc kontra Boże Narodzenie
Źródło: Jupiterimages
dqib7hn

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wśród 907 firm na zlecenie firmy Sodexo wynika, że 56,9 proc. przedsiębiorstw wypłaca pracownikom dodatkowe, pozapłacowe świadczenia, np. bony na zakupy w grudniu przed Bożym Narodzeniem. Wielkanoc jest rzadszą okazją - wskazała ją tylko co piąta firma. Dysproporcja z roku na rok się pogłębia. Rok wcześniej Boże Narodzenie było okazją do obdarowana pracowników w 53 proc. firm, a Wielkanoc w 26 proc.

Choć przyznawanie pracownikom dodatkowych bonusów pokazuje znaczenie świąt dla gospodarki, to zmienia się ich charakter. Po zmianie w 2009 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z podatku zwolnione są świadczenia pracodawcy na rzecz pracownika (np. z funduszu socjalnego)
do 380 zł rocznie, ale tylko w gotówce. Dlatego tradycyjne bony są obecnie opodatkowane i z ich wydawania zrezygnowało zwłaszcza wielu mniejszych emitentów jak izby gospodarcze.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

dqib7hn

Podziel się opinią

Share
dqib7hn
dqib7hn