Trwa ładowanie...
d1y5iuw
d1y5iuw

HSBC/Polski PKB skonsoliduje się na poziomie 3 proc. rdr

Tempo polskiego PKB skonsoliduje się na poziomie 3 proc. w ujęciu rocznym, co - jak twierdzą analitycy banku HSBC - zapowiada stabilną politykę pieniężną. Główna dwuprocentowa stopa będzie testowana w 2015 r. z powodu słabej kondycji eustrostrefy - oceniają.
Share
d1y5iuw

Zdaniem analityków banku Rada Polityki Pieniężnej nie ma impulsu do obniżki stóp tak długo, jak gospodarka rozwija się w tempie powyżej 3. proc. w ujęciu rocznym. Ich oprocentowanie na obecnym poziomie będzie wsparciem dla złotego, ale potencjał umocnienia polskiej waluty jest ograniczony.

W poniedziałkowym komentarzu bank wskazuje na lepszy od zakładanego wynik gospodarki za III. kwartał br. (3,3 proc. rdr wobec 3,5 proc. rdr w II. kwartale), poprawę na rynku pracy, spodziewany przyrost popytu na kredyt bankowy, lepsze wskaźniki bieżącej aktywności we wrześniu i poprawę nastrojów biznesu i konsumentów.

Głównym czynnikiem ryzyka dla polskiej gospodarki jest popyt zewnętrzny na tle obaw o kondycję strefy euro. W tym kontekście HSBC zauważa, że niemieccy eksperci obniżyli ostatnio prognozy dla Niemiec za 2014 r. do 1,2 proc. rdr oraz do 1. proc. w 2015 r.

d1y5iuw

Niechęć RPP do redukcji oprocentowania głównej stopy procentowej poniżej ustalonego w październiku progu 2 proc., według HSBC będzie wsparciem dla złotego.

"Stosunkowo słabe ostatnio notowania złotego do euro i innych walut regionu tłumaczą po części oczekiwania rynku na znaczne redukcje stóp w reakcji na zbyt niską inflację" - zaznaczyli analitycy banku.

"Rachuby na obniżkę oprocentowania stóp były w dużym stopniu zdyskontowane przez rynek. W miarę, jak będzie następowało odchodzenie od tej wyceny, a EBC będzie luzował politykę pieniężną, spodziewamy się nieznacznego umocnienia złotego" - napisali.

Przed końcem 2014 r. HSBC przewiduje kurs złotego do euro na 4,15 PLN/EUR, zaś przed końcem 2015 r. na 4,05 PLN/EUR. Impuls do umocnienia przyjdzie z zewnątrz, ale zakres umocnienia nie będzie duży, ponieważ wycena złotego jest już obecnie bliska jego rzeczywistej wartości.

d1y5iuw

Podziel się opinią

Share
d1y5iuw
d1y5iuw