Trwa ładowanie...
dsru2gf
01-06-2015 10:15

HSBC: w maju spadek PMI w stosunku do kwietnia

Wskaźnik PMI dla Polski w maju spadł do 52,4 pkt. z 54,0 pkt. w kwietniu - podał HSBC w poniedziałkowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit. To najniższa wartość od pięciu miesięcy.

dsru2gf
dsru2gf

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Z poniedziałkowego raportu, opracowanego przez firmę Markit na zlecenie HSBC wynika, że w maju wskaźnik PMI odnotował poziom powyżej neutralnego progu 50.0 ósmy miesiąc z rzędu, sygnalizując ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Jednak - jak wynika z raportu - wskaźnik PMI spadł czwarty miesiąc z rzędu, tym razem do wartości 52,4.

"Cztery spośród pięciu komponentów głównego wskaźnika odnotowały spadek w stosunku do kwietnia, wyjątkiem był subindeks zapasów pozycji zakupionych. Mimo tego wskaźnik PMI pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych, która wynosi 50,2" - czytamy w komunikacie HSBC.

"Zgodnie z trendem rejestrowanym od października 2014 roku wielkość produkcji w polskim sektorze przemysłowym wzrosła, jednak w tempie najsłabszym w tym okresie wzrostów. Ten sam trend był widoczny w przypadku liczby nowych zamówień" - dodają autorzy raportu.

dsru2gf

Zwracają też uwagę, że maju, mimo słabszego wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień, utrzymał się wyraźny wzrost poziomu zatrudnienia.

"W maju ponownie odnotowano poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, jednak ożywienie w gospodarce spowolniło. Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wzrosły w najwolniejszym tempie od października ubiegłego roku. Jeśli chodzi o liczbę nowych zamówień, od początku roku tempo wzrostu spowolniło czwarty miesiąc z rzędu. Liczba nowych zamówień eksportowych oraz aktywność zakupowa także wzrosły w wolniejszym tempie. W połowie II kwartału odnotowano także spowolnienie wzrostu poziomu zatrudnienia, jednak z perspektywy danych historycznych pozostał on solidny. Jeśli chodzi o ceny, to w maju mimo wysokiego kursu dolara koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie, a ceny wyrobów gotowych ponownie zarejestrowały spadek" - podsumowuje raport.

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf