Trwa ładowanie...
dgcl1xu
dgcl1xu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Huebner: trzeba zacząć dialog ws. wejścia do strefy euro

Trzeba zacząć dialog w sprawie wejścia Polski do strefy euro - uważa b. komisarz UE Danuta Huebner. Podczas Kongresu Federacji Rynku Nieruchomości Huebner oceniła, że wprowadzenie euro da korzyści polskim przedsiębiorcom, nie przyniesie natomiast podwyżki cen.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dgcl1xu

Huebner wystąpiła w piątek w Warszawie na XX, jubileuszowym Kongresie Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Była komisarz do spraw Polityki Regionalnej UE, obecnie europosłanka PO mówiła o wyzwaniach i szansach dla przedsiębiorców płynących z "zarządzania ekonomią w okresie pokryzysowym w UE".

Mówiąc o ryzykach prowadzonej działalności, na które uwagę powinni zwrócić polscy pracodawcy, poruszyła temat wejścia naszego kraju do strefy euro. "Dziś Europa jest podzielona w sposób bardzo prosty: wspólna walutą" - podkreśliła.

"W Polsce problem polega na tym, że nie ma nawet debaty na ten temat. Jest strasznie dużo różnych mitów na temat euro i kryzysu, który nie był kryzysem euro. (...) A to wszystko, co się dzieje dziś w Unii, te wszystkie reformy tak naprawdę dotyczą strefy euro. I czy chcemy, czy nie chcemy, przyszłość integracji europejskiej, to jest przyszłość obszaru wspólnej waluty" - uważa Huebner. Jej zdaniem "politycznie" Polska jest obecnie poza głównym nurtem integracji.

dgcl1xu

"Ekonomicznie euro daje ogromne korzyści, związane z tym, że jest cały parasol ochronny Europejskiego Banku Centralnego. To są specjalne środki na poprawienie płynności w sytuacji kryzysu. To jest także gwarancja stabilności dla inwestorów przez nadzór Banku Centralnego nad bankami" - wyliczała eurodeputowana.

"Jesteśmy dumni z tego, jak przeszliśmy przez kryzys, ale nie dajmy się usypiać, bo nasz sektor bankowy jest mały i płytki, oparty na krótkoterminowych oszczędnościach i gdyby ktoś chciał nas zdestabilizować, to wcale nie jest to takie trudne. A nie mamy dostępu do tych wszystkich mechanizmów (ochronnych), które strefa euro rozbudowała - zauważyła, Huebner.

Jej zdaniem dla przedsiębiorców pozostawanie Polski poza strefą euro oznacza dodatkowe koszty transakcyjne, a także ryzyko związane z wahaniami kursów. "Nie mówię, że trzeba wejść dziś, czy jutro do strefy euro, ale dialog trzeba zacząć" - podkreśliła.

Była komisarz UE oceniła też, że w Polsce społeczna świadomość problemu wejścia do strefy euro jest niewystarczająca. "Nie ma żadnego mechanizmu w systemie wspólnej waluty, który by prowadził do wzrostu cen. Przeciwnie, euro jest czynnikiem, który ciągnie ceny w dół. Emerytom też trzeba powiedzieć, że ich emerytury będą wymienione po takim samym kursie jak ceny, więc ich wartość nabywcza nie drgnie. A tego ludzie nie wiedzą" - oceniła.

dgcl1xu

Zdaniem Huebner pełniejsze uczestnictwo Polski w UE jest potrzebne, bo wobec napiętej sytuacji na Wschodzie "rola Europy w gwarantowaniu stabilności i pokoju znowu zaczyna być ważna". "Ale są też inne sprawy jak nasza rola w świecie, bo w pojedynkę nawet te największe gospodarki znaczą niewiele" - stwierdziła.

Podczas jubileuszowego kongresu wystąpił także b.prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, który mówił o problemach procesu legislacyjnego w Polsce.

"Z procesem legislacyjnym jest generalnie źle, bo nie został on zreformowany" - ocenił sędzia. Jego zdaniem w Polsce system stanowienia prawa wciąż jest taki sam jak w PRL-u, tyle że uchwalanych ustaw jest znacznie więcej, niż w tamtym okresie.

Stępień przytoczył też statystyki, na podstawie których sformułował taką ocenę. Wynika z nich, że do Trybunału Konstytucyjnego trafia rocznie około 100 spraw o zbadanie prawa pod kątem zgodności z konstytucją, z czego 50-70 proc. kończy się stwierdzeniem niekonstytucyjności.

dgcl1xu

Na jubileuszowym kongresie PFRN dyskutowano też o wymaganiach rynku i prezentowano nowoczesne rozwiązania służące sprzedaży nieruchomości. Wręczono także medale 20-lecia zasłużonym pracownikom branży.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości została utworzona w styczniu 1995 roku przez sześć regionalnych stowarzyszeń pośredników w obrocie nieruchomościami i do lutego 1997 r. działała pod nazwą Polska Federacja Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. W chwili obecnej PFRN działa na rzecz i w interesie 24 regionalnych stowarzyszeń pośredników oraz zarządców nieruchomości, zrzeszających prawie 3500 osób.

dgcl1xu

Podziel się opinią

Share

dgcl1xu

dgcl1xu