Trwa ładowanie...
25-03-2009 08:04

Ifo, zamówienia i decyzja RPP

Trwające od ponad dwóch tygodni dynamiczne odreagowanie na światowych parkietach, to po raz kolejny głównie efekt oczekiwań.

Ifo, zamówienia i decyzja RPPŹródło: X-Trade Brokers
d4j3z9y
d4j3z9y

Brakującą stroną jest podparcie ze strony danych. Nawet nie sygnałów wskazujących na nadchodzące ożywienie, ale choćby przesłanek stabilizacji. Co prawda, kilka firm, głównie banków, informowało o poprawie sytuacji i dało nadzieję na zyski, jednak wciąż są to jedynie zapowiedzi. Z kolei dane makro wyglądają ciągle źle. W lutym japoński eksport obniżył się aż o 49% r/r (w tym do USA o ponad 58% r/r, a eksport samochodów o 70% r/r). To z jednej strony pokazuje, iż bieżący kwartał zapewne nie będzie lepszy od poprzedniego, w którym japońska gospodarka skurczyła się o 12,1% (skala anualizowana). Z drugiej strony zaś obrazuje to skalę załamania popytu na dobra trwałego użytku, w których eksporcie przewodzą producenci z kraju kwitnącej wiśni.

Właśnie zamówienia na dobra trwałego użytku będą jedną z ważniejszych informacji, którą dziś poznają inwestorzy. Rynek oczekuje, iż w lutym obniżyły się one o 2% m/m, po spadku o 4,5% m/m w styczniu. Ponadto w USA poznamy dane o sprzedaży nowych domów, również za luty. Oczekiwana wielkość sprzedaży to 300 tys. (w skali roku), o 9 tys. mniej niż w styczniu, choć warto przypomnieć, iż sprzedaż używanych domów w lutym nieoczekiwanie wzrosła. Amerykańskie dane odpowiednio o godzinie 13.30 i 15.00, zaś o 10.00 w Niemczech podany zostanie indeks Ifo, przedstawiający klimat biznesowy w niemieckiej gospodarce. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 82,5 pkt. (spadek o 0,1 pkt.). Warto pamiętać, iż indeks ten często przekłada się na spore zmiany na parze EURUSD.

W Polsce decyzję ws. stóp procentowych podejmie RPP. Oczekujemy obniżki stóp o 25 bp, choć należy zaznaczyć, iż nie można całkowicie wykluczyć wariantu pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Argumentami za brakiem obniżki mogłyby być ciągle niestabilna sytuacja na złotym (nie chodzi tu nawet o zmniejszanie dysparytetu, ale o nie dawanie rynkowi pretekstu do wyprzedaży złotego) oraz spory wzrost indeksu cen producenta w lutym. Za obniżką przemawia jednak nie najlepsza perspektywa dla koniunktury w przewidywalnym okresie i ciągle relatywnie wysoki poziom stóp procentowych.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d4j3z9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j3z9y