Trwa ładowanie...

Zmiany w zakazie handlu. Mocny apel Ikei do polskiego rządu

"Co z drugą niedzielą handlową w grudniu? Wciąż nie wiadomo, a czasu mamy coraz mniej" - alarmuje Ikea i apeluje do polityków, by jak najszybciej podjęli decyzję w tej sprawie. "Działalność sklepów nie polega jedynie na otwarciu i zamknięciu drzwi wejściowych, to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne i kadrowe" - podkreśla sieć.

Ikea apeluje do rządu o podjęcię szybkiej decyzji ws. handlowej niedzieli w grudniuIkea apeluje do rządu o podjęcię szybkiej decyzji ws. handlowej niedzieli w grudniuŹródło: East News, fot: LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS
d2i6hvw
d2i6hvw

Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę 24 grudnia, ma być objęta zakazem handlu - o takiej propozycji poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia br., ale tylko do godz. 14.

Projekt ustawy, mimo iż został przyjęty przez rząd 14 listopada, nie został skierowany do parlamentu. To duży problem dla całej branży handlowej, która musi przygotować się do jednego z najgorętszych okresów w roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Propoganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

"Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy powinni poznać swe grafiki na grudzień do 23.11" - czytamy we wpisie Ikea w serwisie X (dawny Twitter). "Działalność sklepów nie polega jedynie na otwarciu i zamknięciu drzwi wejściowych, jest to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne i kadrowe. Niepewność i nieprzewidywalność prawa jest nieustannym wyzwaniem dla pracodawców, pracowników i konsumentów" - dodaje Ikea.

"Czekamy na dobrą decyzje, która pozwoli na handel 10 grudnia do godz. 20.00. I na tekst projektu, którego na razie brak. Czasu jest coraz mniej, to ostatni dzwonek" - podkreśla Ikea. Sieć oznaczyła przy wpisie premiera Mateusza Morawieckiego, Marlenę Maląg, Waldemara Budę, Łukasza Schreibera oraz Kancelarię Premiera.

d2i6hvw

Przygotowany przez PiS projekt ustawy przewiduje umożliwienie handlu w niedzielę 10 grudnia do godz. 14. Handlowcy mówią krótko: otwieranie sklepów na tak krótko nie opłaca się.

Zakaz i siedem niedziel handlowych w roku

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

d2i6hvw

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i6hvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6hvw