Trwa ładowanie...

Ile kosztuje ochłoda? Wszystko zależy od sprzętu, który wybraliśmy

Skwar, upał, gorąc zagościły w Polsce szybciej niż zwykle. Już w czerwcu nawiedzają nas tropikalne upały. Każdy szuka możliwości ochłodzenia. Najprostszy? Wentylator domowy i klimatyzacja. Sprawdziliśmy, ile kosztuje używanie tych sprzętów. Co godzinę z portfela uciekają drobne pieniądze.

Ile kosztuje ochłoda? Wszystko zależy od sprzętu, który wybraliśmyŹródło: East News, fot: Adam STASKIEWICZ
d1dq1jq
d1dq1jq

W marketach budowlanych, sklepach z elektroniką, hipermarketach pojawiły się nowe stoiska. Z wentylatorami i klimatyzatorami. I jak już pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, sprzęt wyjątkowo szybko schodzi w miesiącach letnich. Polacy chłodzą się na potęgę, a później płacą wyższe rachunki.

Ile kosztuje ochłoda? Wszystko zależy od sprzętu, który wybraliśmy. Pod uwagę wzięliśmy trzy modele - mały wentylator biurkowy o mocy 45W, większy wentylator stojący o mocy 75W i klimatyzator. W przypadku klimatyzacji moc dochodzi do 3 tys. W, jednak nowoczesny sprzęt jest oszczędny. Średni pobór mocy to od 300 do 800W w zależności od ustawionej temperatury - tak deklarują producenci sprzętu. Dla obliczeń przyjęliśmy wartość 500W.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Mateusz Ratajczak

Cena dla wszystkich urządzeń jest wyliczona przy dwóch założeniach. Po pierwsze cena 1 kWh (kilowatogodziny) ustawiona jest na 67 groszy. To odpowiada średniej cenie prądu (bez uwzględnienia zniżek za taryfy nocne). Jednocześnie każdy ze sprzętów jest włączony przez 5 godzin w ciągu dnia.

d1dq1jq

Każdy dzień ochłody wentylatorem biurkowym to… 15 groszy do rachunku. Mało? W skali miesiąca to dodatkowe 4,5 zł. W ciągu roku pracy licznik dobiłby dodatkowe 55 zł. Warto przy tym dodać, że pięć godzin działania telewizora to mniej więcej 33 grosze do rachunku. Z kolei 2-godzinny program zmywarki to około 2 zł do rachunku.

Drożej wychodzi wentylator stojący. On w ciągu dnia zabiera nam z portfela 25 groszy. W miesiącu jest już to 7,5 zł. W skali roku ochłoda kosztowałaby nas 92 zł.

d1dq1jq

Bezapelacyjnie najdroższy w użyciu jest klimatyzator. Każde pięć godzin pracy tego sprzętu to 1,68 zł. W ciągu miesiąca to już dodatkowe 50 zł. Rok pracy takiego sprzętu może być wart nawet 600 zł. Oczywiście wentylatory działają na innej zasadzie niż klimatyzacja. Wentylator tylko porusza powietrzem w domu, klimatyzator je faktycznie chłodzi. I stąd różnica w poborze mocy.

Zatem chłód może kosztować od 15 groszy dziennie do 1,68 zł. Warto jednak pamiętać, że to wyliczenia dla 5 godzin pracy. W upalne miesiące zdarza się przecież, że wentylatory pracują dzień i noc. Wtedy koszty rosną szybko.
Wentylator biurkowy pracujący przez 16 godzin kosztuje 48 groszy dziennie. W miesiąc to 15 zł do rachunku. Wentylator stojący przez ten czas wygeneruje rachunek o wartości 24 zł. Klimatyzacja z kolei - w takim trybie - to aż 161 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dq1jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dq1jq