Ile włożyć w kopertę na wesele? Takie kwoty są aktualne w 2024 r.
Ceny związane z organizacją wesela nieustannie rosną, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, jaką kwotę powinny przekazać młodej parze w formie prezentu. W związku z tym, Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna postanowił zadać to pytanie Polakom. Opinie na ten temat są podzielone.
26.05.2024 | aktual.: 14.06.2024 07:23
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski na przełomie marca i kwietnia. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób w różnym wieku, począwszy od osiemnastu lat. Respondenci odpowiadali na szereg pytań, w tym na pytanie o kwotę, którą powinni umieścić w kopercie, jeżeli zdecydują się na taki rodzaj prezentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy 300 złotych wystarczy?
Okres wiosenno-letni to najchętniej wybierany przez pary młode czas na organizację ślubu i wesela. Jak co roku, wielu gości zastanawia się, jakim prezentem obdarować młodą parę. Większość Polaków zgadza się, że rosnące z roku na rok ceny zmuszają do przemyślenia zawartości tradycyjnej koperty z pieniędzmi.
Portale internetowe specjalizujące się w tematyce ślubnej, które dostarczają kompleksowych informacji na temat organizacji wesel i obecnych trendów, nie są zgodne co do kwoty, która powinna znaleźć się w kopercie. Niektóre źródła sugerują, że w 2024 roku, ze względu na rosnące ceny organizacji wesela, "talerzyk" powinien wynosić 300 złotych od osoby. Dlatego para gości powinna przygotować na ten cel 600 złotych.
"Talerzyk" to koszt, jaki młoda para musi ponieść za jednego gościa na weselu. Koszty te różnią się w zależności od miejsca, w którym odbywa się uroczystość. Uczestnicy badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna pochodzą z różnych miejscowości w Polsce, dlatego ich wybór nie może być jednolity.
Najmniejsza kwota, o której mówią respondenci, to wspomniane 300 złotych. Jednak maksymalna kwota wskazana przez uczestników badania wynosi 1000 złotych.
300 lub 500 zł - tyle dają Polacy
Aż 32 procent respondentów opowiedziało się za kwotą 300 złotych. Tyle samo osób byłoby skłonnych dołożyć do koperty - nawet do 500 złotych.
36 procent badanych jest za znacznie większym wydatkiem związanym z weselami bliskich osób. Od 500 do 700 złotych przeznaczyłoby na ten cel 15 procent uczestników badania, 11 procent od 700 do 1000 złotych, a 10 procent planuje wręczyć młodej parze kopertę z większą kwotą.
Warto jednak pamiętać, że różnice w podejściu do tej tradycji i związanych z nią aspektów finansowych mogą wynikać nie tylko z klasy lokalu i miejsca, w którym odbywa się uroczystość. Na plany wydatkowe gościa wpływ może mieć stopień pokrewieństwa z młodą parą, a także jego sytuacja materialna.
Badanie przeprowadzono metodą CAWI na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na próbie 1123 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.