Ile zarabia się w poszczególnych regionach Polski?
Na jakim poziomie kształtowały się płace w poszczególnych regionach Polski?
01.02.2011 | aktual.: 14.02.2011 16:51
Najniższe płace wystąpiły w województwie lubelskim (2 765 PLN). Przedostatnie miejsce pod względem wysokości wynagrodzeń, z medianą płac na poziomie 2 800 PLN, zajęły ex aequo podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
- Dolnośląskie
Mediana miesięcznej płacy w województwie dolnośląskim wyniosła w 2010 roku 3 688 PLN. Jest to o 5% więcej niż w Polsce ogółem. Wyższe wynagrodzenia otrzymywali tylko mieszkańcy województwa pomorskiego (3 700 PLN) oraz mazowieckiego (4 500 PLN). Zdecydowanym liderem pod względem zarobków była stolica województwa - Wrocław - gdzie płace kształtowały się na poziomie 4 000 PLN brutto miesięcznie. Osoby rozpoczynające pracę w województwie dolnośląskim otrzymywały wynagrodzenie na poziomie 2 600 PLN. Najwięcej zarabiali natomiast pracownicy, którzy przepracowali od 11 do 15 lat.
- Kujawsko-pomorskie
Poziom wynagrodzeń w województwie kujawsko-pomorskim był w 2010 roku o blisko 14% niższy niż w Polsce ogółem. Zarabiano w nim podobnie jak w łódzkim czy opolskim. Spośród najważniejszych miast regionu najwyższe wynagrodzenia zanotowano w Bydgoszczy. Mediana miesięcznej płacy brutto wyniosła tu 3 400 PLN i była o 200 PLN wyższa niż w Toruniu.
Podobnie jak w innych regionach, płace w kujawsko-pomorskim zmieniają się wraz z nabywaniem doświadczenia zawodowego. Początek kariery to płaca na poziomie 1 800 PLN brutto. Po dwóch latach pracy można liczyć na wzrost wynagrodzenia do 2 500 PLN.
3.Lubelskie
Mediana wynagrodzeń w województwie lubelskim wyniosła 2 765 PLN i była o 21% niższa niż dla całego kraju. Również w samym Lublinie płace, chociaż nieco wyższe niż w regionie, były o 500 PLN niższe niż w całej Polsce.
Osoby rozpoczynające pracę zawodową na terenie województwa lubelskiego otrzymywały płace w wysokości 2 000 PLN. Wzrost doświadczenia wiązał się z wyższymi wynagrodzeniami. Największy przyrost płac osiągały osoby o stażu od 6 do 8 lat.
- Lubuskie
W 2010 roku płace w województwie lubuskim były o 13% niższe niż zanotowane w Polsce ogółem. Zarobki były tu zatem nieznacznie niższe niż w województwie zachodniopomorskim i na podobnym poziomie co w kujawsko-pomorskim. W Zielonej Górze mediana miesięcznych zarobków brutto wynosiła 3 500 PLN, a więc była na zbliżonym poziomie jak w Szczecinie. Gorzów Wielkopolski był natomiast miastem, w którym płace w 2010 roku były jednymi z najniższych spośród miast wojewódzkich. Gorzej wiodło się tylko pracownikom w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie i Kielcach.
Dane pokazują, że płace w regionie są zróżnicowane dla osób z różnym poziomem doświadczenia zawodowego. Znaczne różnice płac występują pomiędzy osobami z 6-8 letnim doświadczeniem. Zarabiają oni o 21% więcej niż pracownicy ze stażem pracy 4-5 lat.
- Łódzkie
Mediana wynagrodzeń na terenie województwa łódzkiego wyniosła w ubiegłym roku 3 000 PLN. W samej Łodzi było to 3 300 PLN. Oznacza to, że płace były tam niższe niż w pozostałej części kraju. Różnice wyniosły odpowiednio ponad 14% i prawie 6%.
Osoby rozpoczynające pracę w województwie łódzkim zarabiały 2 300 PLN. Największy wzrost płac osiągały osoby o stażu od 6 do 8 lat. Najniższy – pracownicy zatrudnieni najdłużej, 9-10 lat oraz 11-15 lat.
- Małopolskie
W województwie małopolskim w oczy rzuca się spore zróżnicowanie wynagrodzeń. W samym Krakowie zarobki były o prawie 6% wyższe niż w Polsce (3 700 PLN). Natomiast na pozostałym obszarze województwa płace pozostawały na zdecydowanie niższym poziomie (3 200 PLN).
Pracownicy, którzy rozpoczęli pracę w ubiegłym roku w tym regionie, zarabiali na poziomie 2 200 PLN. Wraz z rosnącym stażem zazwyczaj rosły również zarobki.
- Mazowieckie
Województwo mazowieckie oraz sama Warszawa bez wątpienia są liderami płacowymi w całym kraju. Zarobki w stolicy były w 2010 roku o ponad 40% wyższe niż wynik dla Polski ogółem. Niewiele niższe były płace w województwie, które wyniosły 4 500 PLN.
Zarobki osób rozpoczynających pracę również należały do rekordowych. Ich mediana była na poziomie 2 700 PLN. Wzrost stażu pracy przez cały okres kariery zawodowej wiązał się z wyższym wynagrodzeniem.
- Opolskie
Wynagrodzenia w województwie opolskim, podobnie jak kujawsko-pomorskim i łódzkim, były o 14% niższe od zanotowanych dla całej Polski. Gorzej pod względem zarobków wiedzie się jedynie mieszkańcom „ściany wschodniej” z województw takich jak podlaskie, podkarpackie czy świętokrzyskie. W samym Opolu mediana miesięcznej płacy wyniosła 3 200 PLN brutto i była na poziomie zanotowanej w Toruniu (3 200 PLN) i zbliżona do zarobków w Gorzowie Wielkopolskim (3 100 PLN).
Duże znaczenie dla poziomu wynagrodzeń miał w regionie staż pracy. Osoby, które posiadały doświadczenie zawodowe w granicach 4-5 lat zarabiały bowiem o 16% więcej niż rozpoczynający pracę w tym województwie.
- Podkarpackie
Mediana wynagrodzeń w województwie podkarpackim wyniosła 2 800 PLN. Było to o 20% mniej niż w całym kraju. Znacznie lepiej płacono w Rzeszowie. Tutaj mediana była na poziomie 3 300 PLN, a więc zaledwie 200 PLN mniej od wyniku krajowego.
Osoby rozpoczynające pracę w województwie podkarpackim mogły liczyć na zarobki rzędu 2 000 PLN. Największy wzrost wynagrodzenia odczuwały osoby, które przepracowały od 6 do 8 lat – 23%.
- Podlaskie
Wynagrodzenia w województwie podlaskim były o 600 PLN niższe niż w całym kraju. Niewiele lepiej było w Białymstoku. Tam mediana zarobków kształtowała się na poziomie 3 000 PLN, była więc zaledwie o 100 PLN wyższa niż na obszarze województwa i o ponad 14% niższa niż w całej Polsce.
Osoby rozpoczynające pracę zarabiały w ubiegłym roku w tym regionie na poziomie 2 016 PLN. Dla osób z większym doświadczeniem zawodowym płace były odpowiednio wyższe. Największa różnica (19%) występowała pomiędzy osobami z 2-3 letnim doświadczeniem, a tymi którzy dopiero rozpoczynali swoją karierę zawodową.
- Pomorskie
Województwo pomorskie było jednym z tych regionów kraju, gdzie w 2010 roku wynagrodzenia były najwyższe. Dane pokazują, że miesięczne płace były tam wyższe o 6% niż w Polsce ogółem. Lepiej wynagradzani byli tylko pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim (4 500 PLN).
Gdańsk, z medianą miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 4 000 PLN, znajduje się na drugim miejscu (ex aequo z Wrocławiem) w rankingu najlepiej opłacanych miast wojewódzkich w Polsce.
Osoby rozpoczynające pracę w regionie otrzymywały płace w wysokości 2 400 PLN. Podobnie jak w pozostałych województwach wzrost doświadczenia zawodowego przekładał się na lepsze wynagrodzenie.
- Śląskie
Z danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010 wynika, że zarobki w województwie śląskim były o 6% niższe niż w Polsce ogółem. Dało to regionowi piąte miejsce w rankingu najlepiej opłacanych województw. Lepiej wynagradzani w 2010 roku byli m.in. pracownicy z województwa dolnośląskiego czy pomorskiego. W Katowicach poziom płac był wyższy niż w pozostałych częściach województwa. Mediana miesięcznych zarobków wyniosła tu 3 750 PLN i była na zbliżonym poziomie jak w Krakowie.
Osoby, które rozpoczynały karierę zawodową w regionie, zarabiały 2 021 PLN. Dla pracowników w 2-3 letnim doświadczeniem jej poziom był o prawie jedną trzecią wyższy. W miarę wzrostu stażu pracy zanotowano wyższy poziom płac.
- Świętokrzyskie
Mediana wynagrodzeń w województwie świętokrzyskim wyniosła w ubiegłym roku 2 800 PLN. Oznacza to, że pozostawała ona na niskim poziomie. Była o 20% niższa niż w całym kraju. Nieco lepiej wyglądała sytuacja w Kielcach, gdzie zarobki były tylko o 500 PLN niższe od wyniku krajowego.
Osoby rozpoczynające pracę w województwie świętokrzyskim otrzymywały pensję w wysokości 1 725 PLN, co jest jednym z niższych wyników w Polsce. Wraz ze wzrostem stażu pracy wynagrodzenia rosną. Najbardziej u pracowników, którzy przepracowali od 2 do 3 lat – o 28%.
- Warmińsko-mazurskie
Mediana wynagrodzeń w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 2 800 PLN. O 200 PLN więcej zarabiały osoby pracujące w Olsztynie. Oznacza to niski poziom wynagrodzeń oferowanych w tej części kraju. W całym województwie były one o 20% niższe niż w Polsce, a w samej jego stolicy o ponad 14%.
Osoby rozpoczynające pracę w województwie warmińsko-mazurskim otrzymywały jedne z niższych pensji w kraju. Ich zarobki wynosiły 1 527 PLN. Widoczny jest wzrost wynagrodzeń o osób z dłuższym stażem pracy. Wynosił on od 3% do 44%.
- Wielkopolskie
Województwo wielkopolskie było w 2010 roku jednym z tych regionów, gdzie płace oscylowały na poziomie średniej krajowej. Lepiej zarabiało się jedynie w dolnośląskim, pomorskim i mazowieckim. Wysokie wynagrodzenia otrzymywali mieszkańcy stolicy regionu – Poznania. Mediana miesięcznej płacy wyniosła tu 3 900 PLN brutto i była o 5% wyższa niż w Krakowie czy Katowicach.
Połowa osób rozpoczynających pracę w regionie zarabiała poniżej 2 400 PLN. Dla pracowników z 2-3 letnim doświadczeniem wynagrodzenia były już jednak o 21% wyższe. Identyczny skok płacy zanotowano dla badanych z 4-5 letnim stażem pracy. W przypadku bardziej doświadczonych pracowników dynamika płac nie była już tak wysoka.
- Zachodniopomorskie
Zarówno w całym województwie pomorskim, jak i w stolicy regionu – Szczecinie, wynagrodzenia w 2010 roku były niższe niż zanotowane w Polsce ogółem. W porównaniu do sąsiadującego z regionem województwa pomorskiego płace były tu niższe aż o 19%. Szczecin znalazł się na ósmym miejscu w zestawieniu płac w miastach wojewódzkich. W 2010 roku zarabiano tu na poziomie 3 405 PLN miesięcznie brutto. To o 13% mniej niż w Poznaniu, ale o 10% więcej niż w Gorzowie Wielkopolskim.
Rozpoczynający pracę w regionie otrzymywali płacę na poziomie 2 195 PLN brutto. W miarę wzrostu doświadczenia zarobki systematycznie zwiększały się. Zdecydowanie najlepiej wiodło się osobom ze stażem zawodowym 11-15 lat.
O badaniu
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń to jedyne w Polsce kompendium wiedzy zawierające dane o płacach 101 000 osób z ponad 20 000 firm różnej wielkości. W badaniu opisujemy płace na 469 stanowiskach i 7 szczeblach zarządzania. Jest to pionierskie przedsięwzięcie obejmujące swoim zasięgiem cały kraj. W naszej bazie danych znajdą Państwo informacje o wynagrodzeniach na wszystkich szczeblach zarządzania, we wszystkich województwach i prawie wszystkich powiatach.
Badanie było prowadzone przez cały 2010 rok i uczestniczyło w nim ponad 101 000 osób. Porównując swoją płacę z naszymi wynikami prosimy pamiętać, że w badaniu dominują ludzie młodzi (70% ma nie więcej niż 35 lat) oraz osoby z wykształceniem wyższym (73%). Sprawia to, że wynagrodzenia naszych respondentów są wyższe niż typowych przedstawicieli społeczeństwa. Ważną zaletą takiej struktury grupy jest z kolei to, że w porównaniu do innych badań, z dużo większą dokładnością podajemy, jak kształtują się wynagrodzenia na wielu specjalistycznych stanowiskach.
- mediana (zwana też wartością środkową ) to w statystyce wartość cechy w szeregu uporządkowanym, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba obserwacji.
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl )