Ile zarabiają i po jakich szkołach najczęściej są sprzedawcy?
Połowa sprzedawców i kasjerów zarabia poniżej 1,9 tys. zł brutto miesięcznie - wynika z Ogólnopolskiego Raportu Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2013 roku.
18.06.2014 | aktual.: 18.06.2014 13:38
W zawodzie kasjera mężczyźni zarabiają przeciętnie o ponad 15 proc. więcej niż kobiety. Co ciekawe, duży odsetek osób pracujących w tym zawodzie ma wykształcenie wyższe.
Zróżnicowanie zarobków na stanowisku kasjera jest bardziej widoczne, gdy weźmiemy pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa. Mediana wynagrodzeń brutto w dużym sklepie jest wyższa o 415 zł niż w firmie zatrudniającej poniżej 10 osób.
Uważa się, że praca w tym zawodzie jest traktowana przez młodych ludzi jako przejściowy etap. Wraz ze wzrostem kwalifikacji, rosną oczekiwania finansowe. Nic dziwnego, że w tym fachu rotacja pracowników jest bardzo wysoka. Odchodzą najczęściej ci, którzy po ukończeniu studiów znajdują lepiej płatna pracę. Ale wiele osób z wyższym wykształceniem i to nie zawsze handlowym, pozostaje w zawodzie. Poniższy wykres pokazuje, które kierunki studiów najczęściej ukończyli sprzedawcy i kasjerzy. Największy odsetek stanowią absolwenci studiów licencjackich bądź magisterskich kierunków takich jak ekonomia, finanse i zarządzanie.
Do podstawowych zadań pracujących na omawianym stanowisku należy oczywiście obsługa kasy fiskalnej, ale też obsługa klientów oraz dbanie o odpowiednią ekspozycję towarów. Z racji niezbyt wygórowanych wymagań, pracodawcy niechętnie oferują wyższe płace. Jednak mało kto zwraca uwagę na niekorzystne warunki, w jakich ta praca jest wykonywana - stres, monotonia oraz konieczność wykonywania obowiązków w nadgodzinach, to norma w wielu sklepach.
Andrzej Kuczara /AS/WP.PL
Sedlak & Sedlak
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )