Trwa ładowanie...

Ile zarabiają pielęgniarki i położne w Polsce i za granicą?

Początkująca pielęgniarka może liczyć na podstawową pensję w wysokości 1,6 – 2,5 tys. zł brutto

Share
Ile zarabiają pielęgniarki i położne w Polsce i za granicą?Źródło: Thinkstock
d2iz29c

*Początkująca pielęgniarka może liczyć na podstawową pensję w wysokości 1,6 – 2,5 tys. zł brutto, informuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRP i P). Nic dziwnego, że przedstawiciele tego zawodu uciekają za granicę. Za 20 lat w kraju nie będzie miał kto opiekować się chorymi, alarmują specjaliści. *

W ciągu ostatnich dziesięciu lat 25 683 osoby ubiegały się o prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

– Jest to mała liczba w porównaniu z tym, ile osób podjęło studia na tym kierunku. Zazwyczaj część z nich rezygnuje lub podejmuje po ukończeniu naukę na innej uczelni – mówi Joanna Walewander, sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

d2iz29c

Zakłada się, że około 40 tys. osób odejdzie z zawodu pielęgniarki w ciągu najbliższych 20 lat. A liczba absolwentów, którzy zaczną pracować w tej profesji, nie zapełni luki. Wielu zmieni zawód lub wyjedzie. Powód: zarobki.

- Pracowałam w jednym z gdańskich szpitali i na rękę miałam ok. 3 tys. zł brutto. Od 2,5 lat pracuję w Berlinie i zarabiam po przeliczeniu 9 tys. zł na rękę. W tym samym szpitalu pracuje jeszcze 5 pielęgniarek z Polski i jeden lekarz anestezjolog. Co ważne, w obecnej pracy nie przemęczam się, dyżury są dobrze zorganizowane, nie ma możliwości, by brać kilka „nocek” z rzędu, a Polsce różnie z tym bywało – mówi Katarzyna Borzęcińska.

W Polsce średnie wynagrodzenie pielęgniarek to około 2,5 tys. zł brutto. Można zarobić więcej, biorąc dodatkowe dyżury i nadgodziny. Przykładowo pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale otolaryngologii w Krakowie (16 lat pracy) otrzymuje 2 800 zł brutto (to pensja wraz z dyżurami nocnymi). Z kolei w jednym z zakopiańskich szpitali pracownica z ponad 20-letnim stażem może liczyć na 3 300 zł brutto (wraz z dodatkami), 2 900 zł brutto otrzymuje pielęgniarka środowiskowa w Warszawie (25 lat pracy), 1 700 zł brutto (podstawowa pensja) zarabia pielęgniarka w wieku przedemerytalnym w Oleśnicy. Z kolei portal Wynagrodzenia.pl wyliczył, że zarobki 50 proc. starszych pielęgniarek (z 5-letnim stażem pracy, próba to 1015 osób) wahają się od 2 275 do 3 517 zł brutto.

d2iz29c

Lepsze warunki pracy w innych krajach Unii Europejskiej, kuszą pielęgniarki do wyjazdu za granicę. W ciągu ostatnich 10 lat 15 567 osób ubiegało się o wydanie zaświadczenia o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu w krajach Unii Europejskiej - podaje NRPiP. W 2012 r. 1 154 pielęgniarki i położne wyjechały do pracy za granicę. Najczęściej wyjeżdżały osoby młode po ukończeniu szkoły.

– Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej zainteresowanie wykonywaniem zawodu poza granicami Polski jest dość duże. Absolwenci odbierają dokument tzw. prawo wykonywania zawodu, rejestrują się w okręgowych izbach i od razu składają wnioski o wydanie zaświadczenia potwierdzenia kwalifikacji zgodnych z kwalifikacjami potrzebnymi w krajach Unii Europejskiej – mówi Joanna Walewander, sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Ale zdarza się, że wyjeżdżają też osoby starsze. Jak twierdzi Walewander, zwłaszcza z placówek, które przekształciły się w spółki prawa handlowego. Następuje w nich restrukturyzacja i pielęgniarkom oferuje się dużo gorsze warunki pracy i płacy. Na wyjazd decydują się osoby, które nawet 30 lat przepracowały w zawodzie w Polsce.

d2iz29c

Najczęstszy kierunek podróży pielęgniarek za lepszym życiem i wynagrodzeniem to: Niemcy, Belgia, Wielka Brytania czy Włochy. W Niemczech w domu pomocy społecznej pielęgniarka zarobi od 1,7 tys. euro (może też liczyć na dodatki). Czasem oferuje się im bezpłatne mieszkanie i bezpłatną naukę języka na miejscu. W Belgii zarobki zaczynają się od 2,1 tys. euro, do tego również dochodzą dodatki. W Wielkiej Brytanii stawka godzinowa pielęgniarki to 12-14 funtów za godzinę. Państwo oferuje im również dogodne warunki mieszkaniowe i dodatki socjalne.

Malejąca liczba osób w zawodzie pielęgniarek i położnych w Polsce to duży problem. Biorąc pod uwagę fakt, że zapotrzebowanie na ich pracę rośnie.

– Społeczeństwo się starzeje, dzięki postępowi w medycynie wydłuża się wiek życia, a ludzie coraz częściej zapadają na przewlekłe choroby nowotworowe czy układu krążenia, więc bez wątpienia rośnie popyt na pielęgniarki – mówi Joanna Walewander.

Częściowym rozwiązaniem problemu mogłyby być dofinansowane staże dla osób, które ukończyły studia. Ale podstawowy problem leży w niskim wynagrodzeniu – zbyt niskim w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, jaka ciąży na pielęgniarkach.

d2iz29c

Co musi wiedzieć pielęgniarka (opiekunka starszych) wyjeżdżająca do pracy za granicę?

  1. Język obcy jest wymagany w szpitalu (w prywatnych mieszkaniach lub domach opieki – nie zawsze).
  1. Dyplom licencjata lub magistra pielęgniarstwa nabyty po 1 maja 2004 r. powinien być uznany "automatycznie". Jeśli kandydat/ka uzyskał/a dyplom przed 1 maja 2004 r. i nie spełnia minimalnych wymogów w zakresie kształcenia (tj. co najmniej 3 lata nauki lub 4 600 godzin zajęć), należy wtedy przedstawić zaświadczenie o stażu zawodowym potwierdzające: min. 3- letnią ciągłą praktykę zawodową w okresie 5 ostatnich lat poprzedzających wydanie zaświadczenia (osoby z dyplomem licencjata pielęgniarstwa), 5- letnią ciągłą praktykę zawodową w okresie ostatnich 7 lat poprzedzających wydanie zaświadczenia (osoby z dyplomem pielęgniarki albo pielęgniarki dyplomowanej, które ukończyły medyczne szkoły pomaturalne).
  1. Do uznania kwalifikacji w zawodzie pielęgniarki potrzebne są następujące dokumenty: wypełniony formularz wnioskodawcy, dyplom ukończenia szkoły wraz z suplementem, prawo wykonywania zawodu, zaświadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu, zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, kopię paszportu lub dowodu osobistego, w przypadku różnych nazwisk w paszporcie i na dyplomie - kopię aktu małżeństwa, świadectwa pracy (dla osób, które rozpoczęły kształcenie przed 01.05.2004), CV. Oryginały dokumentów przedstawiamy tylko do wglądu, pracodawcy należy pozostawić kopie. Uznanie kwalifikacji kosztuje około 60 euro. Na rozpatrzenie wniosku czeka się ok. 3 miesięcy.

md,MA,WP.PL

d2iz29c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iz29c
d2iz29c