Trwa ładowanie...

Iloraz rodzinny. Kiedy nowe rozwiązania podatkowe?

Rząd rozważa wprowadzenie ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi podatkowej w zależności od liczby dzieci. - To ciekawa propozycja, jednak wymagająca dogłębnych analiz - przyznała w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. Zapewniła, że mimo wysokiej inflacji, rząd ani przez moment nie rozważał wstrzymania wypłaty świadczeń rodzinnych.

"Iloraz rodzinny to rozwiązanie, które mamy już policzone, ale jego wdrożenie wymaga przygotowania" - powiedziała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny"Iloraz rodzinny to rozwiązanie, które mamy już policzone, ale jego wdrożenie wymaga przygotowania" - powiedziała Marlena Maląg, szefowa resortu rodzinyŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d157px9
d157px9

Na początku lipca minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała, że rzadowi zależy na wprowadzeniu tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi podatkowej w zależności od liczby dzieci.

- To rozwiązanie jest już przeliczone, wiemy, ile kosztuje. Jego wdrożenie wymaga jednak przygotowania wielu mechanizmów. To kierunek, który chcielibyśmy przyjąć w przyszłości - mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

Co się dzieje z tym pomysłem? W rozmowie z tygodniem "Sieci" Minister powiedziała, że wprowadzenie ilorazu rodzinnego wymaga dokładnych analiz. - Skłaniamy się ku wszystkim rozwiązaniom, zwłaszcza dotyczącym prawa podatkowego, które będą przyjazne dla rodzin. Wielokrotnie udowodniliśmy, że wsparcie rodzin to priorytet rządu. Dziś z samych tylko programów 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą otrzymać od państwa 120 tys. zł na dziecko - powiedziała Maląg.

d157px9

Maląg: świadczeń rodzinnych nikt nie zabierze

W rozmowie z tygodnikiem minister Maląg zapewniła, że w obliczu rosnącej inflacji rząd ani przez moment nie rozważał wstrzymania wypłaty świadczeń rodzinnych. - Rodziny mogą mieć pewność, że nikt im tych środków nie zabierze. Zarówno ja, jak i cały rząd możemy to zagwarantować - powiedziała Maląg.

Minister poinformowała, że rząd zmienia także system podatkowy, "tak by był on bardziej przyjazny rodzinom".

- Ważnym i społecznie oczekiwanym krokiem było zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz obniżenie PIT z 17 proc. do 12 proc. dla osób na skali podatkowej. Warto również wspomnieć o podwyższeniu pierwszego progu podatkowego do 40 proc. z poziomu 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Te zmiany to również element szerszej tarczy antyinflacyjnej, która chroni budżet rodziny - mówiła.

Złóż wniosek o 300+

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie 300+. Wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" można składać od 1 lipca do 30 listopada. Wypłata świadczeń ruszyła 18 lipca.

d157px9

- Liczba dzieci, na które rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski do ZUS o tak zwane 300 plus, przekroczyła 2,6 miliona. Dotychczas przyznaliśmy środki na 2,2 miliona dzieci, a zrealizowaliśmy ponad 1,3 mln wypłat na łączną kwotę 613 mln zł – poinformowała prof. Uścińska.

Z wyprawki szkolnej ma skorzystać w tym roku ponad 4,4 mln dzieci. Środki z programu przysługują rodzicom dzieci do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Empatia.

d157px9

Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

d157px9

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie "Dobry start", który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d157px9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d157px9