IMC podtrzymało prognozy na cały 2014 r., dewaluacja hrywny wpłynie pozytywnie
Warszawa, 16.05.2014 (ISBnews) - IMC uważa wyniki w I kw. 2014 r. za "dobry start" i podtrzymuje prognozy na cały rok. Spółka, jako zorientowana na eksport,...
Warszawa, 16.05.2014 (ISBnews) - IMC uważa wyniki w I kw. 2014 r. za "dobry start" i podtrzymuje prognozy na cały rok. Spółka, jako zorientowana na eksport, liczy również na korzystny efekt dewaluacji hrywny dla całorocznych wyników, poinformowała prezes Alex Lissitsa.
Po wynikach pierwszego kwartału Grupa podtrzymuje prognozy na 2014 r, które zakładają zwyżkę przychodów do 50% oraz wzrost wyniku EBITDA do 20%.
"Pierwszy kwartał 2014 r. trzeba uznać za dobry start dla Grupy. Aktywnie sprzedawaliśmy zapasy zbóż i mleko przy rosnących cenach na naszą produkcję. Dobrze przygotowaliśmy się również do wiosennej kampanii siewnej, którą zakończyliśmy 12 maja. Dewaluacja hrywny dla nas jako spółki zorientowanej na eksport powinna mieć pozytywny wpływ na wyniki finansowe w całym roku" - powiedział Lissitsa, cytowany w komunikacie.
Przychody grupy rolniczej IMC w I kw. 2014 r. wzrosły o 13% do 39,9 mln USD, wynik EBITDA zwiększył się o 84% do 9,3 mln USD. Na poziomie netto negatywnie na wyniku odbiły się różnice kursowe przy księgowaniu długu ukraińskich spółek zależnych IMC.
"Negatywny wpływ na wynik netto spółki miały różnice kursowe wywołane dewaluacją hrywny. Niegotówkowa strata sięgnęła 31,8 mln USD. Ujemny wynik ma charakter księgowy i jest efektem przeliczenia dolarowego długu ukraińskich spółek zależnych Grupy zgodnym z międzynarodowymi standardami IFRS (International Financial Reporting Standards). Faktycznie IMC nie ponosi straty związanych z dolarowym długiem ukraińskich spółek, gdyż IMC ma większość przychodów sprzedaży swojej produkcji w dolarach. Dochody z niej przeznaczane są na opłatę i obsługę długu" - czytamy dalej.
Po wyłączeniu wpływu bezgotówkowej straty związanej z różnicą kursową, zysk netto IMC w I kw. wyniósł blisko 0,26 mln USD (wobec 0,28 mln USD rok wcześniej). Biorąc pod uwagę różnice kursowe wynik netto wyniósł 31,6 mln USD.
Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni 136,7 tys. ha. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na warszawskiej giełdzie.
(ISBnews)