IMI Systems może dostarczyć wyposażenie dla 'Homara' w 3 lata od zawarcia umowy
Warszawa, 05.04.2017 (ISBnews) - IMI Systems (Israel Military Industries) - przy współpracy z koncernem IAI (Israel Aerospace Industries Ltd.) - mogłoby dostarczyć polskiej armii pierwsze pociski LORA oraz system wyrzutni w projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) o nazwie "Homar" w ciągu 3 lat od podpisania ewentualnej umowy, poinformował dyrektor marketingu międzynarodowego IAI Yoram Szimoni.
05.04.2017 | aktual.: 05.04.2017 18:23
"System Homar wyposażony w pociski LORA zapewni rażenie celów oddalonych o 300 km w czasie krótszym niż 6 minut. Skuteczność naszych pocisków sprawia, że wyposażone w nie jednostki są w stanie wyprowadzić uderzenia wyprzedzające na środki bojowe nieprzyjaciela neutralizując skutecznie wybrane cele i nie pozwalając na jakiekolwiek uderzenie odwetowe. System jest wygodny w użyciu, skuteczny i niekłopotliwy w przechowywaniu, ponieważ rakiety dostarczane są w specjalnych kasetach, które mogą być przechowywane przez lata. LORA to system wszechstronnie wypróbowany i bardzo popularny na świecie, używa go wiele państw. Dla potrzeb polskiej obronności moglibyśmy dostarczyć pierwsze systemy już w ciągu trzech lat od daty podpisania umów" - powiedział Szimoni podczas prezentacji oferty dla MON.
Oferta obejmuje w tej chwili pocisk Predator Hawk o zasięgu 300 km, pocisk EXTRA o zasięgu 150 km produkcji IMI, a także pocisk LORA produkowany przez IAI, o zasięgu ponad 300 km, przenoszący dużą głowicę bojową oraz mający dokładność uderzenia w cel CEP o promieniu poniżej 10 m. Oferowane pociski będą wystrzeliwane z modułowej wieloprowadnicowej polowej wyrzutni rakietowej LYNX produkcji IMI Systems.
Poza pociskami EXTRA i Predator Hawk produkcji IMI Systems, w ofercie znalazły się również systemy rakietowe LORA (Long Range Artillery Rocket) produkcji koncernu IAI.
Współpraca z IAI umożliwia zwiększenie siły ogniowej oraz zwiększenie zasięgu ostrzału z wyrzutni mogących przenosić dwie rakiety LORA oraz wystrzeliwać wszelkie rodzaje rakiet i pocisków, w tym także te, które zostaną opracowane w przyszłości, podkreślili przedstawiciele producenta.
Dodatkowo, oferta firmy IMI Systems obejmuje również wszechstronny transfer wiedzy, który umożliwiłby Polsce samodzielną produkcję systemów w przyszłości, a także stworzenie nowych miejsc pracy.
"Przewagą rakietowej oferty izraelskiej jest fakt, że wraz z uzbrojeniem udostępniamy nabywcy również technologię do zbudowania kompletnych systemów rakietowych. Jesteśmy w stanie zaproponować Polsce współpracę przy produkcji pocisków oraz ich wspólny eksport, co dałoby polskiej gospodarce mocny impuls do rozwoju. Nasza propozycja powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony polskiej, dlatego działamy wspólnie w imieniu dwóch państwowych izraelskich producentów uzbrojenia (IMI Systems, IAI), po to żeby dostarczyć produkt jak najbardziej odpowiadający specyfikacji" - powiedział dyrektor marketingu IMI Systems Yoram Oron.
Elementem strategii biznesowej IMI Systems, mającej na celu wejście firmy na polski rynek, było otwarcie biura firmy w kraju - w Warszawie - w 2016 r.
(ISBnews)