IMiGW: prognoza meteorologiczno-hydrologiczna (komunikat)
...
30.07. Warszawa - IMiGW informuje:
Bieżąca sytuacja baryczna
W nocy w pasie od Suwalszczyzny i Mazur po Górny Śląsk i Małopolskę zachmurzenie duże i miejscami opady deszczu. Lokalnie opady mogą być umiarkowane. Na pozostałym obszarze, a zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Rano na Pomorzu oraz w kotlinach sudeckich lokalne mgły. Temperatura minimalna od 9, 12 st. w części zachodniej i północno-zachodniej kraju, przez około 13, 14 st. w centrum, do 15, 16 st. na wschodzie. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. Prognozowana wysokość opadów: w woj. północno-zachodnich i zachodnich - bez opadów, na pozostałym obszarze 0-5 mm, lokalnie na południu 15-20 mm.
Sobota 31.07.2010
W ciągu dnia w części zachodniej, północno-zachodniej, a potem także i w centrum zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z okresowymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Lokalnie na południu opady mogą jeszcze być umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23 do 27 st., tylko w rejonach podgórskich (Karpaty) lokalnie niższa. Wiatr słaby, okresowo umiarkowany z kierunków zmieniających się, z przewagą zachodnich. Podczas burz wiatr silniejszy, porywisty do 60 km/h. Prognozowana wysokość opadów: w woj. północno-zachodnich i zachodnich oraz centrum - bez opadów, w woj. południowo-wschodnich 0-5 mm, lokalnie w burzach 25 mm, na pozostałym obszarze 0-5 mm. W nocy na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko w pasie od Suwalszczyzny po Małopolskę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Nad ranem, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, lokalne mgły. Temperatura minimalna przeważnie od 14 do 17 st., chłodniej
tyko na krańcach południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich - tam od 10 do 12 st. Wiatr słaby zmienny, z przewagą kierunków południowych. Prognozowana wysokość opadów: w woj. południowo-wschodnich i wschodnich 0-5 mm, na pozostałym obszarze - bez opadów.
Niedziela 01.08.2010
W dzień na przeważającym obszarze kraju pogodnie, zachmurzenie małe i umiarkowane tylko na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich. Po południu i wieczorem także na północnym zachodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże i tam okresowo przelotne opady oraz lokalne burze. Ciepło. Temperatura maksymalna od 26 do 30 st. Wiatr słaby okresowo umiarkowany, na wschodzie i południu zmienny, w części zachodniej i północnej kraju przeważnie z kierunków południowych. Podczas burz wiatr dość silny, porywisty, w porywach do 60-70 km/h. Prognozowana wysokość opadów: w woj. południowo-wschodnich i wschodnich 0-2 mm, lokalnie na południu do 15 mm, na krańcach północno-zachodnich 0-2 mm, podczas burz do 10 mm, na pozostałym obszarze - bez opadów.
Poniedziałek 02.08.2010
W zachodniej połowie kraju zachmurzenie duże z przejaśnieniami i przelotne opady deszczu oraz burze, w czasie których może padać intensywnie, lokalnie możliwy opad gradu. Na pozostałym obszarze pogodnie, tylko na krańcach wschodnich początkowo więcej chmur, przelotne opady deszczu, miejscami możliwe burze. Temperatura minimalna od 14 st. na północnym wschodzie do 18 st. nad morzem. Temperatura maksymalna od 24 st. na Wybrzeżu, 28 st. w centrum do 31 st. na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, południowy i zachodni. Prognozowana wysokość opadów w województwach zachodnich i północno-zachodnich 5-15 mm, miejscami do 20 mm, na pozostałym obszarze 0 -5 mm, tylko w czasie burz lokalnie do 15 mm.
Wtorek 03.08.2010
Zachmurzenie duże z przejaśnieniami i przelotne opady deszczu oraz burze; okresami w woj. opolskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim opady mogą być umiarkowane i silne. Temperatura minimalna od 13 st. na północnym zachodzie do 18 st. miejscami w centrum. Temperatura maksymalna od 21 st. na Wybrzeżu, 25 st. w centrum do 28 st. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, północno-zachodni i północny. Prognozowana wysokość opadów w województwach zachodnich 0-5 mm, miejscami do 10 mm, w woj. opolskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim 5-15 mm, lokalnie do 30 mm, na południowym wschodzie 5-10 mm, tylko w czasie burz lokalnie do 15 mm.
Ocena aktualnej sytuacji hydrologicznej wg stanu w dniu 30.07.2010
Dorzecze Wisły
Stan wody (30.07.2010) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki notowano na górnej Wiśle i na dopływach górnej Wisły, na Kamiennej, Wieprzu, Bystrzycy, Radomce i Bzurze oraz lokalnie na Pilicy, Narwi i Pisie. Stan niski notowano na Tyśmienicy, Nurcu i Orzycu oraz lokalnie na środkowej Wiśle, Narwi, Wkrze i Liwcu.
Dorzecze Odry
Stan wody (30.07.2010) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki notowano lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Warcie, Prośnie i Noteci. Stan niski wystąpił na Strzegomce i Inie oraz lokalnie na Małej Panwi, Bystrzycy, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Warcie, Prośnie i Noteci.
Rzeki Przymorza Stan wody (30.07.2010) układa się w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Łynie.
Uwaga! Na polskich rzekach dnia 30.07.2010 (godz. 08:00) przekroczenia stanu alarmowego zanotowano na 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie na Szreniawie w Biskupicach (woj. małopolskie) o 59 cm. W dorzeczu Odry na 1 stacji na Noteci w Nakle o 4 cm. Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano: w dorzeczu Wisły na 29 stacjach wodowskazowych, w dorzeczu Odry na 2 stacjach wodowskazowych.
PROGNOZA HYDROLOGICZNA NA NAJBLIŻSZE 2 DNI (30 - 31.07.2010)
W dorzeczu Wisły
Na dopływach górnej Wisły prognozowane są spadki stanów wody, jedynie w dolnym biegu Sanu utrzyma się tendencja wzrostowa z przekroczeniem stanu alarmowego.Na górnej Wiśle, do Szczucina prognozuje się spadki stanów wody w strefie wody wysokiej. Poniżej Szczucina na Wiśle prognozuje się dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych. Kulminacja fali wezbraniowej, przemieszczającej się Wisłą, w minęła Szczucin (30.07 g. 02) i w godzinach wieczornych dotrze do Sandomierza (ok. godz. 18 - 22 dnia 30.07.2010). W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły przewiduje się wzrosty stanu wody początkowo w strefie wody średniej, a następnie w strefie wody wysokiej miejscami powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na dopływach środkowej Wisły prognozowane są wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej. Na dopływach środkowej i dolnej Wisły prognozowane są wahania stanu wody oraz lokalne wzrosty w strefie wody wysokiej w związku z prognozowanymi opadami deszczu w tym rejonie.
W dorzeczu Odry
W ciągu najbliższych dwóch dni w dorzeczu górnej i środkowej Odry prognozowane są niewielkie wahania stanu wody na ogół w strefie wody średniej. Na Odrze wzrostowa tendencja stanu wody (przyrost ok. 50 cm) utrzymuje się poniżej Nietkowa (rejon ujścia Bobru). Na górskich dopływach Odry prognozowane są wzrosty stanu w strefie wody średniej lokalne w strefie wody wysokiej. W zlewni górnej Warty przewidywane są wzrosty w strefie stanów średnich oraz lokalnie wysokich. Na Warcie poniżej zbiornika w Jeziorsku prognozowane są niewielkie wahania stanu w strefie wody średniej.
W rzekach Przymorza
W związku intensywnymi opadami deszczu w ciągu najbliższych 2 dni prognozowane są sukcesywne wzrosty stanów wody w rzekach Przymorza w strefie stanów średnich tylko lokalnie do stanów wysokich.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tlom/