Impas w USA trwa

Poniedziałkowa sesja przyniosła lekkie schłodzenie nastrojów na rynkach akcji. Większość zagranicznych indeksów akcji zniżkowała. Zauważalny był wzrost awersji do ryzyka, czego skutkiem były rekordowe poziomy cen złota. Spadkom na giełdzie towarzyszył wzrost cen aktywów uważanych za bezpieczne schronienie w czasach niepewności.

26.07.2011 11:00

Na wartości zyskiwał frank szwajcarski i jen japoński. CHF ustnowił nowe historyczne maksimum w stosunku do dolara. Para USDCHF znajduje się coraz bliżej poziomu 0,8000, a wykresy o dłuższym interwale czasowym sugerują możliwość spadków w rejon 0,7800. Waluta japońska z kolei znajduje się coraz bliżej marcowego maksimum z 2011r. w stosunku do USD. W wyniku spadku wartości dolara amerykańskiego parze EURUSD udało się przełamać linię trendu spadkowego.
Obserwowana od początku tego tygodnia nerowość na rynakch jest wynikiem trwającego impasu w USA, gdzie w dalszym ciagu mamy brak porozumienia amerykańskiech polityków w sprawie podniesniena limitu zadłużenia. Brak jednomyslności wśród Republikanów i Demokratów będzie osłabiał USD. Miejmy nadzieję, że obserwowany tymczasowo klin polityczny nie stanowi realnego zagrożenia, gdyż ewentualna realizacja negatywnego scenariusza miałaby bardzo poważne konsekwencje dla światowej gospodarki. Na rynku krajowym złoty odbrabi straty. Spadek apetytu na ryzyko powodował, że nasza krajowa waluta znajdowała się pod presją sprzedających. EURPLN po raz kolejny naruszył psychologiczną barierę 4,00. Opublikowane dzisiaj dane na temat bezrobocia w Polsce w czerwcu były zgodne z oczekiwaniami analityków. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 11,8%. Sprzedaż detaliczna z kolei wzrosła poniżej konsensusu rynkowego, o 10,9% w skali roku.
Dzisiaj o 14:00 poznamy decyzję banku centralnego Węgier odnośnie stóp procentowych. Analitycy oczekują, iż bank pozostawi stopy bez zmian, w tym referencyjna na poziomie 6,0%. W USA z kolei zostanie opublikowany indeks cen domów S&P/Case-Shiller, indeks Conference Board oraz sprzedaż domów na rynku pierwotnym.

EURPLN
Pomimo porannego umocnienie, złoty pozostaje nieco słabszy po publikacji danych z Polski na temat stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej. Para wybronila geometryczne wsparcie na poziomie 3,9873 w postaci zniesienia 61,8% całości fali wzrostowej z okolic 3,9694. W dniu dzisiejszym powinien utrzymac się zakres 3,98-4,02.
EURUSD
Eurodolar przełamał linię trendu spadkowego i kontynuuje wzrosty. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,4570. Powrót w okolice wsparcia 1,4440-1,4450 może być dobra okazją do wznawiania pozycji zgodnie z trendem wyższego rzędu.
GBPUSD
GBPUSD przełamał w dniu dzisiejszym opór w postaci zniesnienia geometrycznego na poziomie 1,6380 i kontynuuje wzrosty. Wstępne dane w ujęciu kwartał do kwartłau na temat PKB w II kwartle były zgodne z oczekiwaniami analityków, co dodatkowo wsparło funta. Sytuacja techniczna na wyklresie GBPUSD wskazuje na możliwość kontynuaci wzrostów w rejon 1,6550.

USDJPY
Wzrost wersji do ryzyka sprzyja umocnieniu waluty japońskiej. Para USDJPY zbliżyła się ponownie w okolice 78,00, tym samym jest coraz bliżej tegorocznego minimum. Utrzymujacy się klin polityczny w USA może sprzyjać kontynuacji spadków na tej parze. Silnym wpsarciem pozostają okolice 76,30,natomiast najblizszy opór to poziom 79,30.
Anna Wrzesińska

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)