Trwa ładowanie...
d2abfsa

Import obniża ceny zbóż - ministerstwo rolnictwa

18.8.Warszawa (PAP) - Import obniża ceny zbóż, które w pierwszym
tygodniu sierpnia nadal taniały - wynika z informacji ministerstwa
rolnictwa.


Share
d2abfsa

18.8.Warszawa (PAP) - Import obniża ceny zbóż, które w pierwszym tygodniu sierpnia nadal taniały - wynika z informacji ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

W dniach 04-10 sierpnia pszenica konsumpcyjna skupowana była przeciętnie po 609 zł/t, tj. o 4,7 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie za zboże to płacono oáponad 24 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o ok. 5 proc. mniej niż przed rokiem.

Cena żyta konsumpcyjnego w ciągu tygodnia obniżyła się o 3,9 proc.. Za ziarno to średnio w kraju uzyskiwano 507 zł/t, tj. o prawie 32 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 9 proc. mniej niż przed rokiem.

d2abfsa

Tanieje również jęczmień paszowy. W dniach 04-10 sierpnia płacono za niego średnio 537 zł/t, tj. o 0,5 proc. mniej niż przed tygodniem, o 12 proc. mniej niż przed miesiącem i o blisko 3 proc. mniej niż wáanalogicznym tygodniu 2007 roku.

"W niektórych województwach (kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, śląskie małopolskie, a także lubuskie i świętokrzyskie) żniwa są na ukończeniu. W wyniku niekorzystnych warunków pogodowych najmniej zaawansowane są zbiory zbóż w woj.: warmińsko- mazurskim i pomorskim. Wácałym kraju wysokie zaawansowanie występuje w zbiorach zbóż ozimych, jednak dostawy do skupu wciąż są niewielkie. Podaż zbóż jest uzupełniana tańszym od krajowego zbożem importowanym z Węgier, Słowacji i Niemiec, co wpływa również na spadek cen krajowych" - napisano w analizie rynku.

MIĘSO

W pierwszym tygodniu sierpnia ceny skupu trzody chlewnej nieco spadły, bydła wzrosły, a drobiu pozostały praktycznie na niezmienionym poziomie.

d2abfsa

Według danych ministerstwa rolnictwa za żywiec wieprzowy dostawcy otrzymywali średnio 4,61 zł/kg (bez VAT), tj. o 0,8 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Było to jednak o prawie 5 proc. więcej niż przed miesiącem i o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wahają się ceny skupu żywca wołowego. W analizowanym okresie płacono za niego 4,09 zł/kg (bez VAT), tj. oá1,6 proc. więcej niż tydzień wcześniej, oá1,2 proc. mniej niż przed miesiącem iápodobnie jak przed rokiem.

Kurczęta typu brojler tak jak wápoprzednim tygodniu skupowano przeciętnie po 3,27 zł/kg (bez VAT), tj. nieznacznie (o 0,3 proc.) drożej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku kurczęta potaniały o ponad 1 proc.

Indyki sprzedawano po 3,99 zł/kg (bez VAT) wobec 4,00 zł/kg wápoprzednim tygodniu. Cena ta była o blisko 8 proc. niższa niż przed miesiącem i o ponad 12 proc. niższa niż rok wcześniej.

MLEKO

Po znaczącym spadku w poprzednim tygodniu, w analizowanym okresie ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły o 3,7 proc., tj. do 7,56ázł/kg (bez VAT). Były one jednak o 1,6 proc. niższe niż przed miesiącem i o ponad 43 proc. niższe niż w analogicznym tygodniu 2007 r. (PAP)

map/ dan/

d2abfsa

Podziel się opinią

Share
d2abfsa
d2abfsa