Trwa ładowanie...
do614nb

Import równoległy leków wzrósł o 12 proc. do 58 mln zł w I kw. '11 - IMS Health

17.05. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży leków z importu równoległego (mierzona w zł na poziomie cen producenta) wzrosła w I kw. 2011 roku o ponad 12 proc. w ujęciu rok do roku i...

Share
do614nb

17.05. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży leków z importu równoległego (mierzona w zł na poziomie cen producenta) wzrosła w I kw. 2011 roku o ponad 12 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła 58 mln zł - podała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

Wartość importu równoległego w pierwszym kwartale 2011 roku w porównaniu do czwartego kwartału 2010 roku wzrosła o 17 proc. i osiągnęła 1 proc. udziału w rynku.

"W pierwszym kwartale import równoległy miał tylko nieznacznie wyższą dynamikę niż cały rynek apteczny, który rozwijał się w tempie 10 proc. rok do roku. Oznacza to znaczne zmniejszenie dynamiki importu równoległego, który jeszcze rok temu notował wzrosty rzędu kilkudziesięciu, czy nawet stu procent" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Od początku ubiegłego roku kwartalna sprzedaż produktów z importu równoległego utrzymuje się na poziomie około 50 mln złotych, a jej udział wynosi około 1 procenta" - dodał.

do614nb

"Polska jest krajem, w którym średnie ceny leków należą do najniższych w całej Unii Europejskiej i to czyni nas bardziej krajem eksportu niż importu leków. W ubiegłym roku szacunkowa wartość eksportu równoległego leków była blisko czterokrotnie większa niż importu równoległego" - powiedział również ekspert IMS Health.

Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w I kw. 2011 wzrosła rdr o prawie 17 proc. i wyniosła 2,7 mln opakowań (0,6 proc. całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek).

Według danych IMS Health w I kw. 2011 roku pięciu największych importerów równoległych (alfabetycznie: AN Pharmacy, Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za niemal 95 proc. wartości rynku importu równoległego.

W całym 2010 roku wartość sprzedaży leków z importu równoległego osiągnęła niemal 206 mln zł i była o 87 mln zł wyższa niż w 2009 roku. Dynamika wartości rynku w ujęciu rok do roku przekroczyła 73 proc., a udział leków z importu równoległego przekroczył w 2010 roku 1 proc. wartości całej sprzedaży hurtowni do aptek.(PAP)

bas/ ana/

do614nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do614nb
do614nb