Trwa ładowanie...
d3ocvyu

Indeks Biznesu w VIII stabilny, sygnalizuje możliwość spowolnienia w IV kw. - PKPP Lewiatan

05.09. Warszawa (PAP) - Kwartalny i roczny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu wzrosły o 1 pkt do odpowiednio 53 i 51 pkt., a indeks półroczny obniżył się o 1 pkt do 51 pkt -...

d3ocvyu
d3ocvyu

05.09. Warszawa (PAP) - Kwartalny i roczny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu wzrosły o 1 pkt do odpowiednio 53 i 51 pkt., a indeks półroczny obniżył się o 1 pkt do 51 pkt - podała PKPP Lewiatan w poniedziałkowym komunikacie. Zdaniem autorów badania indeks sygnalizuje możliwość spowolnienia gospodarczego w IV kwartale 2011 r.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu br. prawie nie uległ zmianie. Indeksy kwartalny i roczny nawet zyskały po jednym punkcie, plasując się odpowiednio na poziomie 53 pkt. i 51 pkt. Jeden punkt stracił natomiast indeks półroczny obniżając się do 51 pkt. W stosunku do notowań w pierwszym półroczu indeks roczny już wcześniej uległ kilkupunktowej korekcie w dół, która oznacza pewne ostudzenie początkowego optymizmu co do dynamiki wzrostu PKB w tym roku, zwłaszcza pod wpływem ostatnich wydarzeń na międzynarodowych rynkach finansowych i obserwowanej tendencji globalnego spowolnienia wzrostu" - napisano w komunikacie.

"Oczekuje się pewnego spowolnienia jednak dopiero w ostatnim kwartale, bo bieżący indeks kwartalny nie sygnalizuje jeszcze takiej tendencji. Wydaje się, że polska gospodarka jest na razie na tyle rozpędzona, że wyhamowanie w reakcji na globalne spowolnienie może przyjść jeżeli już to z pewnym opóźnieniem i nie wpłynie zasadniczo na dynamikę wzrostu w skali całego roku. Oczekuje się stopniowego w kolejnych kwartałach obniżenia poziomu popytu, szczególnie pod koniec roku" - dodano.

Z komunikatu wynika, że kwartalny indeks makroekonomiczny, który obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki, uległ niewielkiej korekcie w dół do 47 pkt, natomiast indeksy półroczny i roczny poprawiły notowania odpowiednio do 47 i 46 pkt.

d3ocvyu

"Wydaje się, że mamy do czynienia z poprawą makroekonomicznych parametrów stabilności gospodarki, przynajmniej w krótkim okresie. Maleje inflacja dóbr konsumpcyjnych, wolniej niż planowano rośnie deficyt budżetowy, a deficyt na rachunku obrotów bieżącym pozostaje pod kontrolą dzięki ciągle niezłej dynamice eksportu. Nadal rośnie zatrudnienie i chociaż wolno, ale również maleje bezrobocie. System bankowy wydaje się być w dobrej kondycji, wykazując rekordowe zyski i redukuje rezerwy dzięki poprawie portfela. Zwiększa to odporność gospodarki na szoki zewnętrzne, zwłaszcza nowych zawirowań na rynkach finansowych" - napisano.

Kwartalny indeks popytu globalnego po uprzednim znacznym spadku obecnie odreagował dwupunktowym wzrostem do 58 pkt., natomiast indeksy półroczny i roczny uległy dalszej redukcji odpowiednio do 56 pkt. i 58 pkt.

"Oczekuje się zatem stopniowego w kolejnych kwartałach obniżenia poziomu popytu, szczególnie pod koniec roku" - napisano.

Z badania wynika, że indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej, poprawił się.

d3ocvyu

"Indeks finansów kwartalny uległ wyraźnej poprawie po publikacji ostatnich wyników o bardzo dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstw. Indeksy kwartalny i półroczny podniosły się do 47 pkt., czyli prawie połowy skali" - napisano.

"Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny osłabił się o jeden punkt do 46 pkt., natomiast indeks roczny zyskał trzy punkty sięgając połowy skali 50 pkt. To oznacza perspektywę przejściowego pogorszenia rozwoju sytuacji na scenie politycznej, ale też nadzieję na jej ustabilizowanie do końca roku" - dodano.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie. (PAP)

fdu/ ana/

d3ocvyu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ocvyu