Trwa ładowanie...
d18427v

Indeks cen mieszkań w X wzrósł o 0,04 proc. - Open Finance

04.11. Warszawa (PAP) - Indeks cen mieszkań, liczony przez Open Finance, wzrósł w październiku o 0,04 proc. i wynosi 882,56 pkt. - podano w komunikacie prasowym. To pierwszy od 5...

d18427v
d18427v

04.11. Warszawa (PAP) - Indeks cen mieszkań, liczony przez Open Finance, wzrósł w październiku o 0,04 proc. i wynosi 882,56 pkt. - podano w komunikacie prasowym. To pierwszy od 5 notowań wzrost indeksu. Autorzy raportu spodziewają się stabilizacji cen na rynku mieszkaniowym.

"W stosunku do września indeks wzrósł symbolicznie, bo zaledwie o 0,04 proc. Niemniej jest to przełamanie spadkowej serii, która trwała przez cztery ostatnie miesiące, począwszy od czerwca. O odwróceniu trendu mowy być oczywiście nie może, co najwyżej o wyhamowaniu wcześniejszej tendencji spadkowej. W ciągu 12 miesięcy indeks stracił 2,19 proc., a od początku bieżącego roku 0,55 proc. i wciąż od najniższego odczytu, zanotowanego w czerwcu 2009 roku, dzieli go ok. 0,8 proc." - napisano w komentarzu.

Z analizy wynika, że w październiku wzrosły ceny w dziesięciu z 16 największych miast Polski. Największe spadki miały miejsce w Zielonej Górze (-2,9 proc.), Wrocławiu (-1,6 proc.) i Poznaniu (-1 proc.). Z kolei największe wzrosty w Łodzi (+3,7 proc.), Szczecinie (+2,5 proc.) i Katowicach (+2,3 proc.).

"Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami - obserwujemy stabilizację cen przy cały czas rosnących obrotach. Na razie nie widzimy żadnych przesłanek, które mogłyby wskazywać na zmianę tego stanu rzeczy. W najbliższych miesiącach na rynek powinny więc wciąż oddziaływać te same czynniki, wśród których do najważniejszych zaliczamy: znaczne zasoby gotowych mieszkań, pozostających w zasobach deweloperów; przeszło 60-proc. tegoroczny wzrost rozpoczętych przez nich inwestycji w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego; coraz bardziej liberalne podejście banków do udzielania kredytów hipotecznych; zmiany w programie RnS, obniżające od przyszłego roku limity cenowe mieszkań o kilkanaście procent" - napisano.

"(...)planowane od przyszłego roku, na ogół niekorzystne dla potencjalnych nabywców mieszkań zmiany w programie RnS, wpłyną zapewne na to, że do końca tego roku transakcji w dalszym ciągu będzie przybywać i będziemy notować kolejne rekordy" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/

d18427v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18427v