Trwa ładowanie...
ddrh9zs

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych wzrósł w X do 25,3 pkt - Expander

02.11. Warszawa (PAP) - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, wzrósł w październiku do 25,3 pkt, z 11,3 pkt. notowanych we...

ddrh9zs
ddrh9zs

02.11. Warszawa (PAP) - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, wzrósł w październiku do 25,3 pkt, z 11,3 pkt. notowanych we wrześniu.

"Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych wzrósł do poziomu 25,3 punktów - nienotowanego od momentu rozpoczęcie publikacji tego wskaźnika przez firmę Expander, czyli od maja bieżącego roku. IKEF obliczony został na podstawie przeprowadzonej w ostatnich dniach października ankiety skierowanej wyłącznie do ekspertów i menedżerów zatrudnionych w działających w Polsce instytucjach finansowych. Niemal 55 proc. respondentów pozytywnie ocenia obecną koniunkturę gospodarczą w Polsce, natomiast 38 proc. spośród ankietowanych ekspertów spodziewa się poprawy koniunktury w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy" - napisano w komentarzu do badania. Z badania wynika, że na wzrost odsetka finansistów, którzy optymistycznie patrzą także w przyszłość, wpływ mogły mieć poprawiające się w październiku notowania wskaźników wyprzedzających koniunktury oraz rosnące kursy akcji.

"Tylko 12,6 proc. ankietowanych spodziewa się pogorszenia koniunktury w okresie sześciu miesięcy. Jest to najniższy odsetek, w co prawda, krótkiej jeszcze historii publikacji wskaźnika. IKEF wciąż wskazuje na pozostawanie krajowej gospodarki we wzrostowej fazie cyklu koniunkturalnego, co potwierdzają także zanotowane w październiku nowe tegoroczne szczyty indeksów rynku akcji. Na szczęście trudno jeszcze wyniki ankiety czy dynamikę notowań giełdowych zakwalifikować jako wybuch przesadnego optymizmu, co według teorii finansów behawioralnych mogłoby zwiastować rychłe przesilenie" - napisano.

"Z hipotezą o wejściu polskiej gospodarki w fazę bardziej stabilnego wzrostu współgrają oczekiwania co do wzrostu inflacji i zacieśniania polityki pieniężnej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Nikt z ankietowanych nie oczekuje już łagodzenia polityki monetarnej. Aż 76 proc. odpowiedzi wskazuje za to, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z jej zacieśnianiem" - dodano. (PAP)

nik/ gor/

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs