Trwa ładowanie...
d1awwrk
d1awwrk

Indeks WIG20 będzie dziś pod wpływem danych PMI zza granicy

Warszawa, 01.12.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - Dziś sytuacja na GPW może być ponownie pod wpływem informacji zza granicy. Japoński Nikkei zanotował dzisiaj najwyższe zamknięcie od września, a inwestorzy oczekują kontynuacji wzrostów (62% najskuteczniejszych klientów CMC Markets ma otwarte pozycje na wzrost CFD na indeks). To powinno stabilizować warszawską giełdę na początku dzisiejszej sesji.
Share
d1awwrk

Dalej, w godzinach porannych, impulsami dla polskich akcji będą spływające informacje o europejskich wskaźnikach koniunktury PMI. Oczekuje się wyższych wskazań niż w poprzednim okresie: 52,6 dla Niemiec, 50,8 dla Francji i 52,8 dla całej Strefy euro. Optymizmu jest sporo, wyjątkiem może okazać się jedynie brytyjski PMI, w przypadku którego oczekuje się wartości niższej niż w poprzednio, tj. 53,6.

W kolejnych godzinach, wobec braku istotnej aktywności zagranicznych inwestorów po stronie kupna w Warszawie, znowu możemy być pozostawieni sami sobie z obawami o kształt polityki gospodarczej polskiego rządu. Im dłużej nie są nam znane szczegóły nowych obciążeń fiskalnych, które chce wprowadzić rząd, tym gorzej dla polskich akcji. Nawet jeżeli najgorsze scenariusze zostały już uwzględnione w cenach akcji, co jest prawdopodobne, inwestorzy chcą być pewni, że rząd nie zaskoczy ich dodatkowo. Przez ostatnie 12 miesięcy WIG20 stracił 20%, wobec spadku cen akcji w Pradze o ponad 3% i wzrostu w Budapeszcie o 40%. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie wyceny w Warszawie według wskaźnika cena/zysk oraz stabilny wzrost polskiego PKB, głównymi winowajcami zaistniałej sytuacji są właśnie polscy politycy. W takiej sytuacji trudno o optymizm.

O godzinie 16:00 warto zwrócić uwagę na zachowanie inwestorów w USA, gdzie oczekiwany jest odczyt wskaźnika PMI na poziomie 50,5. Każde wyższe wskazanie może być odebrane jako sygnał, że gospodarka jest mocna, wyniki spółek za czwarty kwartał będą dobre, a podwyżka stóp nie zaszkodzi rynkom. Co ciekawe, najskuteczniejsi klienci CMC Markets są podzieleni w oczekiwaniach, co do kierunku zmian cen amerykańskich akcji - dokładnie połowa zajęła pozycje na wzrost, a połowa na sprzedaż CFD na indeks S&P500.
Jeśli chodzi o analizę techniczną, sygnałem zmiany nastrojów na wzrostowe byłoby niezmiennie trwałe przebicie poziomu 2020 pkt. przez WIG20. Patrząc ?na południe", najbliższym istotnym wsparciem są okolice lokalnego minimum z połowy 2009 r. około 100 pkt. niżej.
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d1awwrk

Podziel się opinią

Share
d1awwrk
d1awwrk